VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sto let činnosti neslavíme každý den

Svitavy - Na oslavě 100 let klubu esperanta v Pardubicích nechyběli Svitavští.

13.7.2009
SDÍLEJ:

Na oslavě 100 let klubu esperanta v Pardubicích nechyběli Svitavští.Foto: Archiv

Ve dnech 3. – 5. července si připomínal sté výročí své činnosti Svaz handicapovaných esperantistů (AEH) v Pardubicích. Oslav se zúčastnily i členky Klubu přátel esperanta ve Svitavách. Sjelo se celkem 33 účastníků z 20 míst České republiky a jedenáct účastníků z dalších sedmi zemí. Gratulace k výročí byla doručena z magistrátu Pardubic, kde byla oceněna propagace města i základní podstata esperanta, otázka míru ve světě. Město přispělo finančně k oslavě kulatého výročí, Pardubický rozhlas si při této příležitosti pozval členy svazu do pořadu „Máme hosty“. Své zdravice přednesli zástupci jednotlivých klubů a kroužků. Že se na rodné město či domácí klub nezapomíná, potvrdil Oldřich Hrubeš z Dánska a Zdeněk Zeman z Holandska. Oldřich Hrubeš líčil svoji smutnou část života, kdy byl kvůli esperantu vyslýchán policií a podezírán ze špionáže. Proto rodnou zemi opustil a díky esperantistům se usídlil v Dánsku.

Mladý pár z Jižní Koreje představil člen České esperantské mládeže Mirek Hruška z Brna. Pochlubili se krátkým filmem v esperantu, který doma natočili. Pozdravit a popřát mnoho úspěchů v další práci přijeli hosté z Polska, Německa, Bulharska, Francie.

Místní klub zpracoval o své historii a činnosti dokumentární film. Vždyť v Pardubicích byla již v roce 1890 vydána první učebnice esperanta pro Čechy díky profesoru Františku Lorencovi, který později žil a šířil esperanto v Brazílii. Sám znal 104 jazyků. V roce 1909 založil esperantský kroužek v Pardubicích MUDr. Stanislav Schulhof – lékař, žurnalista, divadelník, redaktor, spisovatel a básník v jedné osobě. V roce 1913 měl klub 100 členů. Každoročně zde byly pořádány kurzy pro dospělé, kurzy pro vojáky a mládež byly zdarma. V roce 1913 klub pořádal Kongres Východočeských esperantistů, kterého se zúčastnilo 120 osob. Klub je aktivní i v současné době, kdy nese jméno svého zakladatele. Již 24 let vydává měsíčník Informilo, který odebírá 170 esperantistů v České republice a 50 esperantistů v 19 zemích světa. Klub pořádá zájezdy na světové kongresy. I letos zajišťuje zájezd na celosvětový kongres do polského Bialystoku – rodného města autora esperanta L. L. Zamenhofa, při příležitosti 150. výročí jeho narození.
Příjemným překvapením pro svitavské esperantistky bylo setkání s manželi Langerovými z Drážďan. Když si povšimli našich jmenovek účastníků, hned se k nám hlásili. Na evropském esperantském kongresu vyslechli prezentaci o novém Muzeu esperanta ve Svitavách, kterou přednesl Dr. Petr Chrdle. Znali také zakladatele našeho poválečného klubu esperanta ve Svitavách Linharta Rýznara, který letos v červnu v Německu zemřel. Odešla osobnost známá po celém esperantském světě.

Celá oslava probíhala v přátelské atmosféře a rádi na ni budeme vzpomínat.

Libuše Dvořáková, Svitavy

13.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraligový bowlingový tým ABB Vidlatá Seč.

Bowling: „Na soupeře pořád stačíme“

ŽÁCI ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY KOROUHEVs paní učitelkou Lenkou Urbanovou. Do třídy chodí: Lucie Straková, Barbora Sionová, Viktorie Petrová, Lucie Hegrová, Anežka Jarochová, Vojtěch Harašta, Lukáš Fizer, Jakub Šindelka, David Šikula, Marek Tóth a Tadeáš Šťastný.

Naši prvňáci ze Základní školy Korouhev

Lépe, než sami čekali. Nováček v silné konkurenci obstál

Kunčina – Sedm vítězství, jednadvacet bodů, pozice v klidném středu tabulky. Co by za tato čísla většina regionálních fotbalových týmů dala. Nováček z Kunčiny podzim v krajské I. A třídě zvládl výborně a vytvořil si velmi dobrou výchozí pozici po jarní pokračování soutěže.

Pomoc od hasičů nezná mezí

Svitavy – Nasazují vlastní životy a nebojí se situací, kdy mnohý člověk ztrácí hlavu. Činnost dobrovolných hasičů je různorodá, ale vždy má jedno společné. Tím je pomoc bližnímu.

Svitavská polovina sezony? Bída

Svitavy – Největší spokojenost s dosavadními volejbalovými výkony panuje v Dolním Újezdu.

Zastupitelé dnes schvalují rozpočet

Litomyšl – Hlavním bodem dnešního jednání zastupitelstva, které je poslední v tomto roce, je schválení rozpočtu na příští rok. Jedná se o novinku, neboť v minulých letech se nejvyšší orgán města zabýval touto problematiku na jaře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT