V obcích se začíná formovat boj o křesla starostů a zastupitelů na další volební období. Karty budou zřejmě pořádně zamíchané ve městech svitavského okresu. Nový starosta vzejde z voleb určitě ve Svitavách.

Současný starosta Svitav Jiří Brýdl (KDU – ČSL) avizoval, že do podzimních voleb kandidovat na starostu už nebude. Sdružení pro město Svitavy, které v čele radnice dosud reprezentuje, již má pro komunální volby novou tvář. Stal se jí David Šimek, ředitel základní školy Sokolovská. Z plakátů již od jara oslovuje občany s hesly Stabilita, prosperita, možnosti, spolupráce. Ve městě není žádným tajemstvím, že by se v čele Svitav rád viděl také současný místostarosta Jaroslav Klodner. Do voleb chce ve Svitavách promluvit rovněž nové sdružení Naše Svitavy. Podobně jako Sdružení pro město Svitavy již spustilo webové stránky. Na obou se již lidé ptají, jak budou kandidáti řešit problémy ve městě.

Zajímavá situace nastala v Poličce. Současný starosta Jaroslav Martinů (ODS) se stal poslancem parlamentu. Obyvatelé města se dohadují, jestli bude kandidovat do podzimních komunálních voleb. „Na kandidátce ODS se nic nemění,“ potvrdil starosta Jaroslav Martinů. O post na radnici se bude ucházet. Zdůraznil však, že v případě úspěchu na radnici bude působit jako neuvolněný, tedy neplacený zástupce.

O křeslo poslance usiloval také stávající starosta Moravské Třebové Josef Ošťádal (ODS). Ale neuspěl. Zda obstojí v komunálních volbách a opět se stane starostou, bude jasné na podzim. O post prvního muže Třebové ale „bojuje“ i místostarosta Václav Mačát (ČSSD), který se mimo jiné věnuje projektům města.

V Litomyšli nyní končí své první volební období starosta Michal Kortyš (ODS). Na kandidátce bude jeho jméno i letos. Do komunálních voleb však i tady vstoupí nová sdružení. Ve hře zůstává Patriot – sdružení nezávislých kandidátů. Na prvním místě kandidátky je zatím Radek Pulkrábek. Vidí rezervy v hospodaření města a mimo jiné postrádají objektivní informování občanů. To chtějí změnit.

Po nedávném incidentu starosty Jevíčka Romana Müllera s mladíkem zůstává i toto jméno na kandidátce Sdružení naše Jevíčko.

V minulých komunálních volbách, které se konaly 20. – 21. října 2006, se ve svitavském okrese ucházelo o hlasy voličů devatenáct stran a hnutí. K volebním urnám přišlo tehdy 53,31 procent voličů. Odevzdali 600 618 platných hlasů. Nejvíce hlasů v minulých komunálních volbách získala ve svitavském okrese Sdružení nezávislých kandidátů (128 403 hlasů). Na druhém místě skončila ODS se 107 638 hlasy, na třetím ČSSD s 88 899 hlasy a na čtvrtém KDU–ČSL, které voliči dali 70 808 hlasů. Letos se volby do obecních zastupitelstev uskuteční ve dnech 15. a 16. října.

(ik, syh)