Mokro a prach

Na dlouhotrvající potíže poukazuje Josef Fridrich. „Při demoličních pracích nám popraskaly zdi domu. Tehdy přišel dozor ze stavby, udělali několik fotografií a zase odešli. Slíbili nám peníze na opravu, ale už je to dva roky a nedostali jsme ani žádné vyrozumění. Potřebuji dům vymalovat, ale bojím se, jaké potíže se objeví,“ říká Josef Fridrich.

Radní projednali dosud čtyři stížnosti. Věc ale není ještě uzavřená. „Záležitosti věnujeme pozornost. Stížnosti jsme řešili formou státního stavebního dohledu odboru výstavby přímo na místě za přítomnosti zástupce dodavatele stavby. Zodpovědnost za případné škody nese podle zákona zhotovitel stavby. Problém je ovšem komplikovanější. Nalezneme ale způsob, jak jej vyřešit,“ sdělil k problematice mluvčí svitavské radnice Kamil Vařeka.

Nejedná se ovšem pouze o popraskané zdi. Drážovým navíc zatéká do obytných místností. „V pokojíčku jsme měli takové mokro, že jsme museli vyhodit koberce. Když začali na Fabrice bourat zdi, kameny nám rozbily zahradní sezení. Poukazovali jsme na problém. Ze stavby se k nám přišli podívat a řekli, že že to není vina jejich firmy. Údajně za to mohou nákladní auta,“ tvrdí Drážovi.

Na přestavbu bývalé Vigony ale doplatili nejen obyvatelé okolních domů, ale také podnikatelé. Jedním z nich je Jan Sehnal, kterému patří restaurace Na Růžku. „Město slíbilo pravidelné kropení proti prašnosti, ale kolikrát nebylo ani vidět přes okno. Kvůli špatnému přístupu jsme přišli o mnoho hostů, kteří k nám chodili na obědy. Ve skladu i nahoře v bytě nám praskly zdi. Stěžovali jsme si na radnici, ale vysvětlili nám, že praskliny způsobila projíždějící těžká technika,“ vysvětluje Jan Sehnal.

Fabrika se za čtyři měsíce otevře veřejnosti. Lidé ze sousedních domů doufají, že do té doby radní jejich závažné problémy vyřeší. Nehodlají totiž platit tisíce korun za opravu bytů, kterou jim způsobil někdo jiný.

(mo, ik)