Obyvatelům města a nejen jim přibudou další cyklostezky. Kvůli bezpečnosti chtějí radní přesunout dopravu cyklistů z hlavních tahů na tyto trasy.

„Hodila by se nám cyklostezka do Vendolí, abychom nemuseli jezdit po hlavní silnici," posteskla si Jana Koudelková ze Svitav. Lidé po ní prahnou, protože jízda na kole mezi Svitavami a pár kilometrů vzdálenou vesnicí po frekventovaném hlavním tahu na Poličku je nebezpečná. Přišla by vhod nejen lidem, kteří jezdí do města za prací, ale i milovníkům cyklistiky. Z Vendolí by se totiž dále napojila na okruh přes Hradec nad Svitavou.

Radní s touto trasou počítají. Podle svitavského místostarosty Pavla Čížka mají k územnímu řízení připravenou poslední variantu. Trasa by měla navázat z Lánů na ulici Zahradní, kolem Parku patriotů, kojeneckého ústavu a pak dále k Vendolí. „O možnostech budeme jednat se Státním fondem dopravní infrastruktury, abychom mohli požádat o dotaci," potvrdil Pavel Čížek. Projekt na příští rok musí být podaný do desátého ledna.

Také přerušená cyklostezka přes trať na ulici Pražská bude letos kompletní. „Máme dokončenou projektovou dokumentaci. Železničáři budou provádět úpravy a my se připojíme. Stezku upravíme tak, aby cyklisté nemuseli při přejezdu železniční trati sesedat," slíbil místostarosta. Výluka na železnici by měla být nejdříve počátkem října.