Do Pardubic na protestní shromáždění stávkující pojedou autobusy. Ty vyjedou z různých míst. Kolik lidí ze svitavského okresu se do stávky nakonec zapojí, nebylo ještě v úterý jasné.

„Není povinnost hlásit počty lidí dopředu,“ vysvětlila Věra Benešová za východočeskou sekci Odborového svazu státních orgánů a organizací. Podle ní se ze státních zaměstnanců připojují lidé z úřadů finančních, celních a práce. Ovšem svitavský okres se zdá být poněkud méně radikální. „Občanští zaměstnanci, ani ti ve služebním poměru, se do stávky nezapojují,“ sdělil Martin Severa, ředitel Celního úřadu ve Svitavách. Svitavský úřad práce také stávkovat nebude. Z finančních úřadů se nepřipojí ten svitavský. Z moravskotřebovského a litomyšlského finančního úřadu se někteří zaměstnanci do stávky zapojí. Jejich kolegové však chod zajistí. V Litomyšli ale nebude fungovat pokladna.

Nejradikálnější protesty se tedy ozývají ze škol. „Chceme podpořit správní zaměstnance. Zacházení s nimi hraničí s lidskou důstojností,“ řekla Hana Trtilková ze Základní školy Felberova ve Svitavách. Poukázala na to, že před časem jejich platy vláda zvedla s tím, že byly nízké. Jenže nyní je zase seškrtává. „Podpora škol je zhruba osmdesátiprocentní,“ sdělila za oblastní školské odbory Jana Šauerová. Na podporu kolegů nepedagogů nevyučují dvě základní školy a speciální škola ve Svitavách, škola Palackého v Moravské Třebové, ve Vítějevsi, Březové nad Svitavou a Městečku Trnávce. Stávkující se vypraví do Pardubic. Autobus jede z Moravskotřebovska a Vítějevsi.