Ve svitavském okrese se ke stávce připojují učitelé, lékaři i památkáři. Odbory v Litomyšlské nemocnici seznámili s protestem všechny zaměstnance. „Lékaři stávku podpoří jen symbolicky, a to od dvanácti do třinácti hodin. V tu dobu je stejně polední přestávka, takže pacienti omezení nepocítí. Vedení nemocnice se stávkou nesouhlasí. Reformy je nutné dělat, i když bolí,“ sdělil ředitel nemocnice v Litomyšli Libor Vylíčil. Ani pacienti ve Svitavách prostestní akci nepocítí.


Také školáci nebudou mít tentokrát volno. Ale děti to nemrzí. Ve školách se stejně už moc neučí, když se v pátek rozdává vysvědčení. „Dohodli jsme se, že stávku podpoříme. Většina škol už ale nemá odpolední vyučování, tak na budovy vyvěsíme speciální loga. Půjde o demonstrativní protest,“ uvedla Jana Šauerová, předsedkyně krajské rady pracovníků ve školství. Stávku považuje za dobrý prostředek, jak upozornit na problémy. Doufá, že hodinový protest bude pro státní činitele dokonale nepřehlédnutelný a začnou konečně názor lidí respektovat.


Smůlu ale budou mítv úterýturisté, kteří zavítají na litomyšlský zámek mezi třináctou a čtrnáctou hodinou. „Do zámku se v tuto dobu podívají jen ti lidé, kteří si prohlídku rezervovali dopředu. Kdo přijde bez ohlášení, bude muset počkat. Nechceme návštěvníky omezovat, ale vysvětlit jim, že pracujeme za málo peněz a hodně lidí proto tuto profesi opouští,“ říká Bohuslava Obolecká, předsedkyně odborové organizace Národního památkového ústavu Pardubice, pod jejíž správu litomyšlský zámek spadá. Průměrný hrubý plat zaměstnanců na památkových objektech se podle Obolecké pohybuje od 11,5 tisíce do 14 tisíc korun. Není výjimkou, že si středoškolsky vzdělaný pracovník s patnáctiletou praxí vydělá okolo deseti tisíc korun čistého měsíčně. Na kritickou situaci upozornili památkáři také samotného ministra kultury Václava Jehličku. Pokud dnešní stávka nepomůže, jsou pracovníci připraveni stávkovat znovu během oslav Dnů evropského dědictví.