Ve Svitavách se tak ve středu neotevřou dveře Základní školy na Felberově ulici. Stávkou učitelé vyjadřují solidaritu s nepedagogickými pracovníky. „Do stávky se zapojili všichni zaměstnanci. Kdyby tomu tak nebylo, šlo by zajistit dozor nad žáky. Nejsme provoz, který by ohrozil bezpečnost a zdraví lidí,“ vysvětlila odborářka Hana Trtilková. Dodala, že nezaznamenali žádné protesty od rodičů. Zavřená zůstane také základní škola na svitavském náměstí. Ke stávce se připojí v Poličce. Rodiče se však nemusí obávat. Učitelé školy Na Lukách vyjádří podporu stávce lístkem na klopě. „Zvažujeme sepsání otevřeného dopisu vládě,“ informoval předseda odborové organizace Milan Matouš. Podle něj se teprve rozhodne, jestli někteří zaměstnanci školy vyrazí odpoledne na shromáždění do Pardubic. Také učitelé Základní školy Masarykova v Poličce podpoří stávkující nepedagogické pracovníky. „Odpadne odpolední vyučování,“ sdělil ředitel školy Karel Neřold.

Pokud jste si naplánovali cestu na Okresní správu sociálního zabezpečení ve Svitavách právě na středu, změňte to. „Podporujeme stávku. Lidé musí počítat s tím, že bude v úřadu méně zaměstnanců. Na podatelně přijmeme listinné dokumenty a zodpovíme dotazy. Zavřená ovšem zůstane pokladna,“ sdělila Jaroslava Müllerová, ředitelka Okresní správy sociálního zabezpečení ve Svitavách. Sama se stávky nezúčastní, protože musí jet na celostátní poradu ředitelů správy sociálního zabezpečení s ministrem Jaromírem Drábkem na Seč. „Nemohu si dovolit na poradě chybět,“ dodala Müllerová.

Kde nic není…

Někteří úředníci se chystají na shromáždění, které se mimo jiné uskuteční v Pardubicích. „Něco se musí začít dělat. Státním úředníkům se stále přidává práce, přibývá papírování, ale peněz budeme mít méně. Na druhou stranu chápu, že když je státní měšec prázdný, restrikce jsou nutné. Kde nic není, ani smrt nebere,“ řekl úředník, který si přeje zůstat v anonymitě. Na finančním úřadě ale nebude provoz omezen. „Na úřadě nemáme odboráře, takže organizovaná ani hromadná akce u nás nehrozí. Úřad máme ve středu otevřený jako v kterýkoli jiný úřední den. Možná si pár lidí z úřadu vezme dovolenou, aby jeli stávkovat. To ale stejně nelze rozpoznat,“ informoval Jan Charvát, ředitel Finančního úřadu ve Svitavách.

Ke stávce se připojí i několik pracovníků z jediné střední vojenské školy v zemi z Moravské Třebové. „Výuka bude probíhat normálně. Připojí se podle dosavadních informací jen několik učitelů,“ uvedl zástupce velitele školy Zdeněk Macháček. To na technické škole v Litomyšli ještě nejsou učitelé úplně rozhodnuti. „Ta akce přichází nevhod, protože k nám mají přijet děti ze základních škol na exkurzi a znamená to pro celou školu komplikace,“ vysvětlil ředitel Milan Janecký.

I když bylo avizováno, že stávku podpoří rovněž zdravotnická zařízení, ve svitavském okrese k tomu nedojde. „Bude zajištěn normální provoz bez omezení. Viděl jsem podpisové archy, ale zatím tam nebyl ani jeden podpis,“ řekl včera Adrián Nemšovský z Litomyšlské nemocnice. Ani ve Svitavách nemusí mít lidé obavy, že by je ve středu nikdo neošetřil.

Úřad práce pracuje

Bez obav mohou ve středu přijít lidé jak na katastrální úřad, tak na Úřad práce ve Svitavách. Na katastrálním úřadě žádný pracovník nenahlásil nepřítomnost z důvodu stávky. Ani uchazeči o zaměstnání nezůstanou na holičkách. Zprostředkovatelé úřadu práce jim budou k dispozici. Podle ředitele Jana Tesaře všechno bude fungovat normálně, a to i pro zaměstnavatele.

(ik, syh, jo)