VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbu kanalizace komplikuje spodní voda

Březová nad Svitavou – Město společně s odborníky se dohodlo na změně postupu výstavby splaškové kanalizace. Na louce budou pokračovat, až klesne voda.

18.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Výstavba nové splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod je v plném proudu. Dělníci se ale musí přesunout z louky u hřiště na ulice ve městě. Výkopy totiž protéká spodní voda.

Město se snažilo o stavbu čistírny odpadních vod několik let. Problémem byly peníze. Když Březová získala dotaci a začala s výstavbou, objevily se pro změnu jiné komplikace. Podle starosty Martina Kisse v současné době řeší problém s promáčenou vrstvou  na louce. V hloubce čtyř metrů protéká voda. „Předpokládali jsme, že spodní vody budou všude,“ uvedl Martin Kiss. Teď  je navíc po jarním tání a hladina vod je tedy vyšší než obvykle.

Spodní voda

Podle specialistů z geologické společnosti záleží na tom, v jaké hloubce se voda objeví. „Každý výkop je jako drenážní linie. Voda má ohromnou sílu a mohla by roury nadzvedávat, což by později mohlo vést k jejich deformacím,“ uvedl Josef Slavík, odborný geolog z Brna. Podle něho má na spodní vodu vliv geologické složení krajiny. „Poříční voda souvisí s křídovým souvrstvím, ve kterém se Březová nachází,“ vysvětlil Josef Slavík. Částečně ji může ovlivňovat také výstavba domů. Jejich základy vodu  odklání.  

Vedení města se radilo s odborníky a stavebníky. Společně našli řešení. Pod roury dávají větší štěrkové lože. „Stavebníci je podsypávají vrstvou, která je o dvacet centimetrů vyšší, než bylo plánováno,“ upřesnil starosta. Geolog uvedl, že podsyp by měl   problémy vyřešit. Pro jistotu by ještě vodu drenážemi odvedl do řeky. To však souvisí s aktuálním  stavem vody. A ta ještě  neopadla.

Radní přemýšlejí také nad tím, aby se stavba neprodražila. „Zeminu z výkopů nebudeme odvážet na skládku, ale využijeme ji k zahlazení výkopů,“ sdělil Martin Kiss.

Průtlak u trati

Stavebníci dokončí část  úseku a přesunou se s prací na Lázeňskou ulici. Podle starosty Kisse současně nastoupí na spodní část města, aby udělali průtlak pod železniční tratí.  Vhodné místo je poblíž protipovodňového valu u viaduktu u hřiště. S pracemi na  louce ale  počkají na letní měsíce, až  hladina spodní vody klesne.

Radnice už také vytypovala   dvacet nemovitostí, na jejichž majitele se v nejbližší době obrátí s žádostí o schůzku. „Budeme je obcházet společně se zástupcem zhotovitele, abychom se domluvili na konkrétních podmínkách a přesné trase,“ informoval Martin Kiss.

Projekt vyřeší odkanalizování a čištění odpadních vod  v Březové nad Svitavou, České Dlouhé, Moravské Dlouhé a Zářečí. Čistírnu postaví na louce u vlakového nádraží. Pozemek má město už léta pronajatý od pozemkového fondu. Zastupitelé na posledním zasedání ale schválili jeho odkoupení. Ušetří tím náklady  za  nájemné.

Jediné místo, kde nebudou rozkopané ulice, je sídliště na Špitálském poli. Tam je kanalizační síť už  hotová. Pouze se napojí na novou. S moderní kanalizační sítí se lidem zlepší životní prostředí a uleví se rovněž  řece. „Podle mě je dobře, že budeme mít novou kanalizaci. Bude přínosem pro nás i pro životní prostředí,“ řekl Vojtěch Tuček z březovské komise pro životní prostředí.

Náklady

Osmdesát pět procent nákladů zaplatí Březová z evropských peněz, pět procent ze státního rozpočtu. Na dofinancování využije půjčku ze Státního fondu životního prostředí. Náklady na kanalizaci nepřekročí  sto dvacet milionů korun bez DPH.

Autor: Květuše Korbářová

18.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NELA ČERNÁ. Narodila se 8. prosince Pavlíně Vajrauchové a Jaroslavu Černému z Opatova. Měřila 50 centimetrů a vážila 3,4 kilogramu. Má sourozence Matyáška a Járu.
12

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Ilustrační foto
14

V Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Společné zpívání v Březové završil křest knihy

Březová nad Svitavou – Na Moravském náměstí při včerejším zpívání s Deníkem vládla sváteční atmosféra. Do tradiční celostátní akce Česko zpívá koledy se zapojila téměř stovka obyvatel.

Nymburku podlehli, ale vzdorovali mu odvážně

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Třinácté dějství nejvyšší soutěže zavedlo svitavské basketbalisty na palubovku tuzemského suveréna, který přes jejich veškerou snahu znovu potvrdil vysoké kvality.

Veteráni si na okruhu v Cihelně rozdělovali mistrovské medaile

Svitavy – Areál v Cihelně slouží v převážné většině roku plochodrážníkům a modelářům, v posledních letech však také cyklistům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT