V pátek proto předali ministrovi Pavlu Dobešovi petici. Tu podepsalo více než devět tisíc lidí.

Lidé peticí poukazují na značné přetížení silnice I/43 na Brno. Starostové navíc jsou proti rozhodnutí ministerstva, podle kterého se stavba komunikace odsouvá až na rok 2024.

„Blízko Moravské Třebové se budou protínat rychlostní silnice R43 a R35. Obě jsou pro náš region důležité, a to nejen z důvodu podnikatelských aktivit,“ sdělil Miloš Izák, starosta Moravské Třebové. Boskovický starosta Jaroslav Dohnálek podotýká, že jim šlo také o to, aby se nezastavily přípravné práce a byly splněny legislativní náležitosti.

Výstavba rychlostní komunikace R43 je klíčová. Má vést z Brna až k Moravské Třebové. Zhruba osmdesát kilometrů dlouhý úsek nahradí současnou silnici první třídy. „Zrovna u této silnice to není o tom, že když bude více peněz, že se začne hned stavět. Nejsou ještě schválené ani Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Na dvou úsecích není hotové stanovisko EIA o vlivu na životní prostředí. A otázkou je také samotná trasa,“ informoval ministr dopravy Josef Dobeš. Zatím tedy není schválený investiční záměr ani na jednu ze tří částí budoucí komunikace.

Na silnici přitom jen v okrese čekají lidé v mnoha obcích. V Jevíčku například doufají, že rychlostní silnice odvede kamiony z náměstí.

(ik)