V následujících dnech čeká stavaře náročná část, a to zvláštní betony. Do letních prázdnin zřejmě dělníci dokončí hrubou stavbu. Peníze na tuto část církev má. Další ale shání prostřednictvím sbírek a dalších akcí. Jedna taková se uskuteční v Litomyšli v sobotu 16. května a bude v duchu kuchyně Magdaleny Dobromily Rettigové.

Kostel za miliony

Historie kostela se začala psát vloni v březnu, kdy zastupitelé schválili bezplatný převod pozemku. Následovalo vydání územního řízení, stavebního povolení a v lednu měli již dělníci hotovou základovou desku. Do současné doby církev „utratila“ zhruba tři miliony sedm set tisíc korun. „Na dokončení hrubé stavy zbývají ještě asi dva miliony. Stavaři nyní dokončují stropy a parapety druhého podlaží. Počítáme, že hrubou stavbu dokončí na přelomu června a července,“ přibližuje Jana Macková, vedoucí stavebního týmu kostela. Ještě v květnu zřejmě začnou stavaři s betonáží stropů, což je podle Mackové nejobtížnější etapa. „Na ní vše závisí. Jsme připraveni v tomto případě i navýšit náklady. Záleží na počasí. Pokud bude pršet, betonování odloží,“ dodává Jana Macková.

Celkové náklady na stavbu kostela Církve bratrské v Litomyšli dosahují dvaceti milionů korun. „Na darech jsme vybrali od lidí tři miliony korun. Největší podíl tvoří částka od členů litomyšlského sboru a Církve bratrské v celé republice. Drobné dary přicházejí i od ostatních církví ve městě a občanů. Od města jsme získali sto tisíc korun na plynovodní přípojku. Krajské zastupitelstvo přislíbilo tři miliony korun,“ uvedl Daniel Smetana, kazatel Církve bratrské v Litomyšli. Naopak ministerstvo financí zamítlo žádost o dva a půl milionu korun. Na počátku příštího roku očekávají půjčku jeden milion tři sta tisíc korun od Waderovy nadace.

Výtěžek z Rettigové

Pořadatelé některých akcí v Litomyšli darují výtěžek právě na stavbu kostela. Stejně jako majitelé luxusního hotelu, kteří v sobotu pořádají společenskou akci Aplaus Pro Rettigovou. Návštěvníci ochutnají tradiční speciality podle receptů M. D. Rettigové. Pro zájemce bude připravena škola vaření a další zajímavosti. Sbírka na kostel se uskuteční rovněž poslední květnový víkend v rámci oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město. Lidé přispějí na kostel během koncertu sboru pedagogické školy KOS a nedělní ekumenické bohoslužby.

Kostel stojí u silnice I/35 směrem na Svitavy. Jde o moderní prosklenou stavbu zapuštěnou do zeleného svahu podle známého architekta Zdeňka Fránka.