Osmého srpna cestovala vlakem, který u Studénky narazil do zřícené mostní konstrukce. Ačkoliv byla sama zraněná, pomáhala ostatním lidem. Za tento čin ji ve čtvrtek také přijal na Pražském hradě prezident Václav Klaus společně s ostatními, kteří zachránili život druhým. Z jeho rukou převzala čestné uznání.
Zdravotní sestra Naděžda Tomčíková z Dětřichova na osudný osmý srpen nikdy nezapomene. „Přijetí u prezidenta je velká čest. Krásný zážitek. Potkala jsem se opět ze záchranáři ze Studénky, kterých si velmi vážím. Byla jsem dojatá z osobního setkání s dobrovolným hasičem ze Studénky a řidičem sanitky, kteří mě přišli pozdravit a říci, že si mě pamatují. Oba byli mezi prvními, kteří nám přiběhli pomáhat. Také oni dodnes s hrůzou vzpomínají na smutný den,“ říká Naďa Tomčíková. Tvrdí, že reakce většiny lidí jsou pěkné až krásné. Setkává se s nimi u přátel, žáků, v nemocnici od zaměstnanců, pacientů. „Od lidí, které potkávám ve Svitavách, i těch, se kterými jsem v pravidelném kontaktu celých sedm měsíců,“ dodává sympatická žena.

Přestože od tragické nehody už uběhlo několik měsíců, vlakem ještě Naďa Tomčíková nejezdí. „Čekala jsem, že se s krutým životním zážitkem vyrovnám dříve, ale teprve po půl roce od neštěstí mohu říci, že se cítím celkem dobře. Pomáhá mi, že jsem našla lidi, kterých se nehoda dotkla. Plánujeme, že se potkáme se strojvedoucím. Jsem v kontaktu i s lidmi ze Studénky. Silný zážitek mám s člověkem, který byl vážně zraněný. Našli jsme se po půl roce,“ uzavírá Naděžda Tomčíková.

Za hrdinské chování při neštěstí již obdržela řadu ocenění.