Kraj dostává letos od státu o čtyřicet milionů korun méně než vloni. Odrazí se to i na jeho příspěvcích sociálním zařízením.
Propad se nejvíce projevil u pobytových služeb, protože i požadavek ministerstva byl nekrátit terénní ambulantní služby. To je podle odborníků v pořádku, protože tyto služby jdou za člověkem až do jeho přirozeného prostředí. „Takže v pobytových službách vznikl největší propad. Jsou to převážně domovy pro seniory a domovy pro zdravotně postižené, které zřizuje kraj. Tento propad musí částečně vyřešit kraj jako zřizovatel. Co se týče propadu jiných organizací, kraj nyní bude navrhovat radě a zastupitelstvu rozdělení finančních příspěvků,“ vysvětlila Helena Zahálková, vedoucí odboru sociálních věcí Pardubického kraje.
Peníze mají
O peníze se letos ale nemusí obávat například největší domov pro osoby se zdravotním postižením v České republice ve Slatiňanech, kde mají téměř tři sta klientů. „Myslím, že vyjdeme docela normálně jako každý rok. Peněz je méně, ale není to zase o tolik, abychom nedokázali zajistit normální provoz,“ tvrdí Miloslav Kubín, ředitel domova. Ani domov pro seniory v Moravské Třebové letos problémy s penězi mít nebude. Horší to může být ale v roce příštím. „Pokud se bude situace dramatizovat do budoucna, tak pro nás samozřejmě mohou nějaké problémy nastat. Domníváme se, že pro letošní rok jsou v podstatě požadavky, které jsme měli na státní rozpočet a na rozpočet zřizovatele, splněny,“ odhadl ekonomický náměstek zařízení Milan Janoušek.
Služby v ohrožení?
Naopak ředitelka litomyšlského domova pro seniory Terezie Šmolíková optimismem nehýří. Tvrdí, že už teď mají málo peněz a zvyšovat poplatky od klientů nemohou. „Už to ani nejde. Tak, jak máme v současné době nastavené úhrady, už jsou na maximu. Musíme to brát vzhledem ke klientele, k jejich finančním možnostem, jaké mají důchody. Už nemůžeme jít výše,“ dodala Šmolíková.
Očekává, že jim kraj alespoň nějakou dotací přispěje. Mají totiž podanou žádost a čekají, že bude vstřícný. „Upřímně musím říci, že v případě, že by nedošlo k nějakému posílení, tak nemáme pokrytý prosinec. Nechci nijak vyhrožovat, ale teoreticky to vychází tak, že bychom v prosinci museli třeba dokonce přestat poskytovat služby,“ sdělila ředitelka Terezie Šmolíková.
Někde je služeb příliš mnoho, míní Jiří Brýdl
Kraj ovšem peněz nazbyt nemá, i když se snaží podporovat sociální služby, a to nejen domovy pro seniory, jak to jde.
Krajský radní Jiří Brýdl ale upozorňuje, že jejich poskytování v kraji není rozloženo rovnoměrně. „Jsou části kraje, Chrudim, Svitavy, Pardubice, kde je služeb, jak se domníváme, až příliš. Jsou duplicitní. V některých místech, třeba na Králicku, je těchto služeb pravděpodobně nedostatek,“ sdělil Jiří Brýdl. Výstup bude mít kraj na podzim, protože ti, kteří v těchto chvílích plánují na kraji sociální služby, objíždí města. „V září to budeme umět vyhodnotit,“ řekl Brýdl.
Domovů pro lidi s mentálním postižením je v Pardubickém kraji osm. A ty stačí pokrýt potřeby. Co je ale problémem současné doby a bude i do budoucna ještě větším, je absence zařízení pro lidi postižené Alzheimerovou nemocí nebo stařeckou demencí. „To je dnes v běhu, protože hodně ústavů i těch domovů pro seniory chtějí vytvořit nová oddělení. I my jedno zařízení v Přelouči budeme o toto oddělení rozšiřovat,“ dodal krajský radní.
(kk, ap)