Starostové měst v Pardubickém kraji zakládají asociaci. Chtějí spolupracovat s novými radními a stát se oficálními partnery při projednávání důležitých věcí. Věří, že asociace jim usnadní práci. Sdružování představitelů obcí přináší lepší výsledky při jednání nejen o dotacích.

Starostové měst mají po jednání v Hlinsku jasné dvě priority, a to školství a zdravotnictví. „Jsme pro zavedení jednotné koncepce domů dětí a mládeže, základních uměleckých škol a speciálních škol,“ říká starostka Hlinska Magda Křivanová. Starostové hledají funkční a finančně únosný model dostupnosti lékařské péče. „V některých okrajových oblastech je pokrytí záchrannou službou nebo pohotovostí nedostatečné a komplikované,“ sdělil starosta Svitav Jiří Brýdl.

Asociaci povede hlinecká starostka Magda Křivanová, její kolegové tak rozhodli při volbě. „Osobně jsem informovala hejtmana Pardubického kraje o jednání starostů měst s rozšířenou působností a vzniku asociace,“ uvedla Magda Křivanová. Hejtmana Radko Martínka a radní zodpovědné za oblast školství a zdravotnictví pozvala na první jednání asociace, které se uskuteční koncem března v Ústí nad Orlicí.

Nová asociace není jediným sdružením. Téměř dva roky působí svazek obcí Českomoravské pomezí. Představitelé měst rozjíždějí společné projekty. „Města propojíme v ubytovacích zařízeních, aby se hosté dozvěděli informace a navštívili i jiná místa. Nový rozměr cykloturistice dává cyklobus, který rozšíříme na Vysoké Mýto a Moravskou Třebovou,“ dodává Jiří Brýdl. Mezi muzei budou v budoucnu jezdit autobusy. Revoluční novinkou se stane kavárna Oskara Schindlera ve Svitavách, kde se lidé prostřednictvím obrazovek dozvědí informace z ostatních měst.