Příběh jak z amerického filmu, starosta obce neudržel nervy na uzdě a veřejně zmlátil svoji přítelkyni. Kauza, která v těchto dnech hýbe obcí i proto, že vyústila v rezignaci dnes už bývalého starosty Jaromíra Lenocha. „To byl ale zřejmě jen zástupný důvod, vyústění hromadících se problémů," říká jeden ze zastupitelů Koclířova Miloslav Bačovský.

Chování bývalého starosty některé lidi v obci nepřekvapilo. „Starosta nedokázal jednat s lidmi, byl arogantní, sobecký. Myslím, že mu stoupla sláva do hlavy," zamýšlí se Ludmila Valová.

Byl i dobrý

Každá mince má ale dvě strany a pohled na bývalého starostu také není černobílý. „Byl trochu svérázný, ale udělal pro obec i hodně dobrého. Opravilo se za něho dost starých domů, přibyly nové byty," konstatuje Marie Dítětová. Těžké to teď bude mít především nový starosta Jiří Tesař, který včera převzal obecní úřad. „Jednání pana Lenocha mě trochu překvapilo, já jsme měl dojem, že je klidný, vyrovnaný. Je ale pravdou, že v posledním půl roce se trochu změnil," popisuje současný starosta Tesař. Převzal sice úřad, ale neví, v jakém stavu obec je. „Některé věci nebyly dělané správně a určitým řešením by měl být audit hospodaření," sdělil Jiří Tesař. Pro zadání auditu jsou i někteří obyvatelé vesnice.

„Měl by se udělat okamžitě, aby se dohledalo, kde co bylo podepsáno, co mohlo zastupitelům uniknout," tvrdí Bohumil Kysilko, jinak také bývalý starosta Koclířova.
Samotnou kauzu napadení přítelkyně, kterou Jaromír Lenoch zmlátil fotoaparátem a museli ji ošetřit zdravotníci, vyšetřuje policie.

Vyšetřování začalo

„Incident šetříme jako podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Případ je poměrně čerstvý a vzhledem k tomu, že probíhá vyšetřování, tak nebudeme zatím k aktérům ani průběhu poskytovat žádné další informace," sdělila tisková mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Jaromír Lenoch byl starostou Koclířova od roku 2009. V těchto dnech se lidem a také novinářům vyhýbá a nezvedá ani telefon.

Jaká je atmosféra v Koclířově?

Dítětová

Marie Dítětová
důchodkyně, Koclířov
Nelíbí se nám to. Byla jsem překvapená výměnou starostů. A jak se to bude vyvíjet dál, ukáže čas.

Drapalová
Kristýna Drápelová
Koclířov
Mně bývalý starosta pomohl. Udělal moc pro obec. Nový starosta je také schopný člověk, obec bude rozkvétat.

Valová
Ludmila Valová
důchodkyně, Koclířov
Je to hrozné, překvapilo nás to. Bývalý starosta byl ale arogantní. Doufejme, že se to teď zlepší.

Pandula
Bohuslav Pandula
řidič, Koclířov
Výměna starostů mě zarazila. Je to, co tady bylo před tím. Snad se to teď zlepší nástupem nového starosty.

Bršlicová
Tereza Bršlicová
kadeřnice, Koclířov
Minulý starosta se mi nezamlouval. Tím incidentem jsem byla překvapená. (dol)