Ottendorferův dům ve Svitavách postavili naši předci v průběhu jednoho roku. Město ho už ale opravuje od roku 2008 a stále ještě nekončí.

Ottendorferův dům patří k chloubám Svitav. Otevřen byl v roce 1892 a větší opravy na něm probíhají až v těchto letech. Radnice už něco udělala, ale nejdůležitější restaurátorské práce ji teprve čekají. „Začali jsme v roce 2008 restaurováním oken a všech otvorových prvků," říká Jiří Petr, vedoucí odboru kultury svitavské radnice. Doposud utratilo město za opravy této historické budovy tři a půl milionu korun. Podle muzejnice Blanky Čuhelová to trvá tak dlouho i proto, že budova byla velmi zanedbaná. „Když jsme ji přebírali do správy, byla zvenčí krásná, ale zevnitř hodně zanedbaná," popisuje Blanka Čuhelová. Většinu nedostatků už restaurátoři a dělníci odstranili. Je ale ještě nutné udělat práce na obložení a vyřezávaných stropech. „Musí se především vyčistit. Za více než sto let se na ně nesáhlo a je to vidět. Potřebují také obnovit barvu," tvrdí ředitelka Čuhelová. Některé vyřezávané části, zejména v sále, byly polámané, části dokonce chybějí. To vše teď musí restaurátoři doplnit a spravit.

Zásahy restaurátorů platí ministerstvo kultury a Pardubický kraj. Práce dozorují památkáři. Dělá je odborník se speciální licencí na tyto činnosti a nebude to levné. Na druhou stranu na venkovních úpravách město ušetří. „Předci byli prozíraví a dalším generacím nechali budovu s levnou a nenáročnou venkovní údržbou," podotýká vedoucí odboru Petr. Ottendorferův dům je bez omítky, takže ho stačí jednou za pět let očistit proudem vody.