Syn profesora zdejšího gymnázia zahynul prvního ledna 1945 nedaleko Orknejí, přičemž zprávu o jeho skonu dostala rodina až krátce po válce.

Jaroslav Zapletal se narodil v polovině května 1911. Když byl jeho otec o jedenáct let později přeložen na reálku v Telči, pokračoval Jaroslav ve studiu tam. Maturoval v roce 1929 v Kroměříži. Po vystudování vysoké školy v Praze a posléze v Brně vedl coby stavební inženýr stavby vojenských objektů a krytů na jižní Moravě. Poté pracoval v brněnské zbrojovce a za prací často jezdil na Slovensko a do Rumunska. Po okupaci prožíval těžká muka a přemýšlel, jak by vlasti mohl pomoci z fašistického jha. V červenci 1939 odjel do Teheránu na stavbu. Ač nevoják, přihlásil se k armádě jako prostý vojín. Druhého prosince 1940 byl v Jeruzalémě odveden a v únoru 1941 zařazen pod britské velení v Palestině. V květnu odešel do pole. V říjnu 1942 přešel k britskému letectvu. O dva roky později byl přidělen jako palubní mechanik k 311. českos­lovenské bombardovací peruti Royal Air Force.

Létal operační lety nad Španělskem, Islandem a Atlantikem. Prvního ledna 1945 směřoval jejich letoun k Orknejím. U přístavu Scapa Flow narazil za tmy na skaliska ostrova Hoy. Všech osm vojáků zahynulo. Jeden z nejlepších členů perutě je pohřben ve městě Ilfracombe.

Oldřich Koudelka