Přes osmdesát maminek ze Svitav neví, zda nastoupí od září do práce. Některé, jejichž děti už do školky chodí, si nedovedou představit, že by se dostaly do podobné situace.

„Měla jsem štěstí, dceru mi vzali do školy hned napoprvé. Musela jsem do práce a peníze na hlídání nebo soukromou školku bych neměla," sdělila mladá maminka ze Svitav Jana Musilová. Některé maminky ještě mají šanci. „Minimalizovali jsme vícenásobné podávání přihlášek, takže máme přehled o současné situaci s potřebami umístění dětí do mateřinek. Zápis jsme měli do všech sedmi na jednom místě a v jeden den," vysvětlil vedoucí odboru školství Jiří Petr.

Po prvním kole už rodiče sto padesáti dětí vědí, že jejich syn či dcera mají mateřinku jasnou. Na osmdesáti žádostech ale razítko o přijetí ještě není. „V současné době jsme začali připravovat detašované pracoviště pro jednu školku, takže ještě na dvacet pět dětí přijmeme," slíbil Jiří Petr. Nová třída vznikne přestavbou objektu pro správce v areálu stadionu. „Zahájíme ji v červnu. V polovině srpna by mělo být vše hotové," uvedl starosta David Šimek.

Odloučená třída

Přestavba bude stát jeden milion korun a město by ji muselo udělat, i kdyby tam nechtělo umístit detašovanou třídu předškoláků. „Novou školku stavět nebudeme. Tato třída bude už druhá, kterou budeme mít mimo prostory školky. Vloni jsme otevřeli jednu takovou na Purkyňově ulici," dodal starosta Šimek. Až pominou potřeby předškoláků, využijí prostory na stadionu sportovci jako sociální zázemí.