„V březnu skončila dotace z fondů Evropské unie a na letošní peníze zatím čekáme,“ vysvětluje vedoucí stacionáře Ludmila Dostálová. Zařízení má slíbenou dotaci ve výši dvou set tisíc korun od města a podalo si i žádost o peníze z grantů Pardubického kraje. Doposud se však na účtu Domečku neobjevila ani koruna.
„Zaměstnanci v tuto chvíli dělají vlastně na dobré slovo, nikdo z nich neví, jakou výplatu nakonec budou mít a zda zařízení přežije,“ podotýká ředitelka oblastní Charity v Moravské Třebové Gita Horčíková.
Denní stacionář pro mentálně postižené navštěvuje pravidelně deset klientů. Ti zde cvičí, malují, relaxují i pracují, (na snímku René Flášara). Za docházku nemuseli jejich rodinní příslušníci zatím nic platit. „Nyní jsme se dostali ale do složité a nepříjemné situace, kdy budeme muset po klientech žádat úhradu poskytovaných služeb. V průměru vychází den pobytu v našem zařízení na sto až sto dvacet korun. Neumím si představit, že našim klientům tuto částku vyúčtujeme. Pro většinu z nich je to čtvrtina důchodu,“ říká Dostálová.
Radní Pardubického kraje Miloslav Macela přislíbil v případě nouze moravskotřebovskému Domečku finanční výpomoc ve výši dvou set tisíc korun. „Pokud stacionář nezíská peníze od Pardubického kraje, je město připraveno poskytnout zařízení pro mentálně postižené spoluobčany ze svého rozpočtu adekvátní částku. V tuto chvíli se počítá také se dvě stě tisíci korunami,“ uvedla tisková mluvčí Moravské Třebové Pavlína Horáčková.
Stacionář zahájil svoji činnost v říjnu loňského roku. Na rozjezd dostal dotaci z fondů Evropské unie. Provozovatelem je oblastní sdružení Charity.