Zrovna ve čtvrtek zahynul na silnici u Gruny malý srnec. Srážka s automobilem bývá ve většině případů pro zvířata smrtelná. Uhynulá zvěř v žádném případě neskončí v kafilérii. „Nehodu řádně zadokumentujeme a poté musíme najít myslivce, který působí ve spolku v dané lokalitě. Tomu zvěř po podepsání protokolu předáme,“ sdělil Martin Švancara, vedoucí oddělení dopravních nehod svitavské policie.

Ze sražené zvěře si nikdy neudělají myslivci hody. „Maso využijeme na krmení loveckých psů nebo jako návnadu pro lišky, když jsou přemnožené. Zvěř se tak vrací zpátky do přírody,“ vysvětluje Martin Švancara, který současně působí jako myslivec v Březové nad Svitavou. Jenže, kdo zaplatí zničený automobil.

Pokud si řidič nezařídil havarijní pojištění, má zkrátka smůlu. „Motorista bez havarijní pojistky srážku se zvěří většinou ani nenahlásí,“ dodává Švancara. Lidské vlasy V Rakousku vymysleli způsob, jak zabránit srážkám vozidel se srnkami a divokými prasaty. Lesy okolo frekventovaných silnic pro jistotu oplotili. V České republice připravují myslivci jiné opatření.

Pardubický kraj podporuje myšlenku světelných a pachových zón. Jejich princip spočívá na osvědčeném triku s lidskými vlasy, který lidé praktikují jako obranu proti kunám na zahradách. „Jedná se o zařízení, která zvěř odpuzuje od silnice zejména v noci. Světelná stěna udržuje zvěř mimo koridor silnice.

Střetu zabrání ochranná odrazová skla a pachová zóna, která je pro svitavský okres dostupnější,“ tvrdí krajský radní Petr Šilar. Projekt nejdříve vyzkoušejí na na úsecích silnic první třídy na Pardubicku a Ústeckoorlicku.