Matýsek Loučka z Pazuchy od tří měsíců bojuje s akutní lymfoblastickou leukémií. Osud šestnáctiměsíčního chlapce oslovil mnoho lidí. Přátelé rodiny na pomoc pořádají sbírky. Nemoc je totiž pro rodinu náročná po psychické ale i finanční stránce.

Prozatím poslední veřejná sbírka nazvaná Srdcem pro život proběhla v Litomyšli v sobotu. Lidé, kteří si přišli posedět do jedné  kavárny, mohli na sbírku přispět dobrovolným vstupným, a také si zde zakoupit dárkové zboží, kosmetiku a jiné. Prodejci ze svých tržeb do sbírky přispěli.

„Léčba je tak náročná, že i kdyby se pro Loučkovy udělalo padesát sbírek, pořád to bude málo," uvedla organizátorka sbírky Jana Javůrková.
Z utržených peněz rodina pro Matýska nakoupí potřebnou nízkobakteriální stravu a hygienické potřeby. Matýskův zdravotní stav totiž vyžaduje sterilní prostředí náročné na množství  drahých hygienických potřeb.

Kvůli nízkému věku Matýska nemá jeho rodina nárok prakticky na žádnou finanční podporu ze strany státu. Naštěstí kolem sebe mají spoustu přátel a obětavých sousedů, kteří pomohou a neváhají věnovat svůj čas a energii, aby uspořádali pro malého sbírky. „Matýsek je po úspěšné transplantaci kostní dřeně, ale stále ještě nemá vyhráno," konstatovala rodinná přítelkyně Hana Honzíková.

Že Litomyšlanům není chlapcův osud lhostejný, potvrdila i nevídaně velká účast během celé soboty.