Litomyšl bude druhým místem v České republice, které spatří Srdce pro Václava Havla. Toto umělecké dílo vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda, kteří srdce vyrobili ze zbytku svící svezených pro prvního českého prezidenta z pietních míst z celé republiky.

Výtvarná Litomyšl

Srdce se do východočeského města dostane u příležitosti hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, jehož 54. ročník začíná 14. června.

„Součástí operního festivalu je každoročně i takzvaná Smetanova výtvarná Litomyšl. Kromě tří výstav věnovaných litomyšlskému rodákovi Juliu Mařákovi se bude konat také výstava fotografa Oldřicha Škáchy, který vytvořil cyklus fotografií z života Václava Havla. Při této příležitosti bude do Litomyšle převezena i vosková instalace Srdce pro Václava Havla,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Nyní je srdce až do 10. dubna vystaveno v Praze poblíž historické budovy Národního divadla. Podkladová deska pro plastiku má rozměry čtyři krát čtyři metry. Polootevřené srdce je pak sestaveno z jednotlivých částí, které dohromady váží zhruba 22 kilogramů. Ty byly vytvořeny zalitím zbytků svíček včetně kelímků voskem z dalších svící. Celková váha plastiky je 2300 kilogramů.

Vše není špinavé

A jaká byla idea tohoto uměleckého díla?

„Použitá hmota vstřebala všechny myšlenky, pro které byly svíčky zapáleny. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je v něm naděje, že všechno, co je politické, nemusí být špinavé a zanesené neprůhlednou vrstvou divných zájmů. Objektem zamýšlíme připomenout nejen tyto myšlenky, svým způsobem se od začátku jedná o jisté referendum o potřebě slušnosti,“ píší v propagačních materiálech autoři plastiky.

„Protože svíčky byly svezeny z měst z celé České republiky, charakterizujeme celou iniciativu sloganem Národ sobě. Mnoho lidí se stalo spolutvůrci díla tím, že se podíleli na procesu jeho vzniku od úklidu svíček přes zpracování vosku až po první instalaci. Chceme, aby umístění objektu tento celonárodní přesah vyjadřovalo. Proto také předpokládáme, že srdce bude putovní a ocitne se postupně na více místech,“ dodali tvůrci plastiky.

LUKÁŠ DUBSKÝ, ČTK

Autoři plastiky Srdce pro Havla

Lukáš Gavlovský

(*1972, Ostrava)

Výtvarný umělec, vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Svá díla vytváří pro veřejná i soukromá prostranství.

S jeho díly je možné se setkat například v pražské Královské oboře, oboře Hvězda a především v Botanické zahradě Hlavního města Prahy. Žije a pracuje v obci Výžerky u Kostelce nad Černými lesy.

Roman Švejda

(*1969, Ostrava)

Režisér a výtvarník, vystudoval Filmovou školu ve Zlíně. Je autorem několika dokumentárních filmů, krátkometrážních filmů a jednoho celovečerního filmu.

Pracuje rovněž jako filmový architekt. Má za sebou řadu samostatných i společných výstav. Provozuje keramickou dílnu. Žije a pracuje v Uherském Ostrohu.