V tomto případě jde o vandala jiného druhu, než jsou sami zvyklí. Namísto obvyklého řádění po městě a ničení okolních budov si za cíl svého „umění" vybral stezku pro vozíčkáře za rybníkem Rosnička a na ní ničí jakékoliv turistické značení, které mu přijde pod ruku.

Zamalované značení

„Značky jsou každopádně zamalované. Sledujeme to. Je to v lese a jedná se o dlouhodobou záležitost. Nezříkáme se monitoringu v těchto částech. Je to o ohromné náhodě, zda se vám někoho podaří chytit," upozorňuje velitel městské policie ve Svitavách Karel Čupr. Strážníky na případ upozornil jeden z obyvatel Svitav na sociální síti Facebook, kde městská policie provozuje vlastní profil a spolupráce s občany se jim i díky tomu už v několika případech náramně hodila. Tentokrát je to podobné.

Nyní slíbili, že okolí Rosničky a turistické trasy o délce dvanácti kilometrů vedoucí až do Mikulče budou častěji hlídat. Pachatel či pachatelé přitom stále unikají.

Nechají je opravit

Turistická trasa se stala cílem podobných vandalů poměrně brzy. Není to tak dlouho, co jí vedení města otevřelo. „Už v létě nám někdo přesprejoval značení Klubu českých turistů na stromech," přidává se starosta David Šimek.

Město by za normálních okolností předělávka poškozených značek vyšla na stovky korun. Prozatím si radnice může oddechnout, že nejde o kovové tabulky, jejichž obnova by vyšla mnohem dráž.

„Víme o tom. Chystá se přeznačení tras, takže se vše v letošním roce opraví," dodává nejvyšší muž svitavské radnice. Značky jsou podle všeho nyní „olemované" barevným reflexním sprejem. V první řadě nyní nejde ani o peníze, jako spíše o pohodlí a orientaci hendikepovaných na trase.

Za sprejerství trest

Pokud jde o náměstí a přilehlé lokality, nápisy se vyskytují zejména na dvou místech. Jedním z nich je plocha nedaleko vlakového nádraží, kde se v minulých měsících objevily nápisy s odkazem na portál aktivistů „proti multikultuře, kapitalismu za národní a sociální jistoty". Stejná hesla se objevila také naproti detašovanému pracovišti městského úřadu.

Svitavy se naštěstí se sprejestvím v centru města nepotýkají. Tito „pouliční umělci" si pro své kresby a zvěčnění nápisů vybírají garáže a další místa na periférii města.

Špatnou zprávou a dostatečnou výstrahou by pro ně také měl být fakt, že jejich upouštění fantazie policisté hodnotí jako trestný čin poškozování veřejného majetku, kde mohou vyfasovat zajímavý trest ve věznici, na jejichž zdech si jen tak znovu nezařádí. V lepším případě jim může hrozit hodně tučná pokuta či podmínka.

Další nepříjemné setkání by potom nejspíš zažil také s úředníky městského úřadu, kteří by mu spočítali způsobenou škodu a následně pokutu také vymáhali. „Pokud se podaří takového sprejera přichytit při činu, může se k tomu přikročit," dodal David Šimek. Přihlásí se vandal nakonec sám, nebo skončí v poutech strážníků?