„Za rok 2009 očekáváme zhruba osm tisíc kusů daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Ke včerejšku bylo podáno asi sedm procent těchto daňových přiznání,“ sdělil Jan Charvát ředitel Finančního úřadu ve Svitavách. S růžovými tiskopisy přišli na finanční úřad také lidé na Moravskotřebovsku. Podle ředitelky Finančního úřadu v Moravské Třebové Lenky Vašíčkové Fořtové daňové přiznání za loňský rok již odevzdalo více než devět set poplatníků. Také v Litomyšli svá přiznání odevzdali ti, kteří jsou rychlí a nechtějí vše nechat na poslední chvíli.
V souvislosti s tím, že daňoví poplatníci mohou podat daňové přiznání také elektronicky nebo prostřednictvím datové schránky, česká daňová správa přistoupila ke snížení množství tištěných formulářů daňových přiznání. Úředníci si od tohoto kroku slibují i finanční úsporu ve státním rozpočtu.

Méně tiskopisů

„Daňoví poplatníci se musí připravit na to, že tiskopisy daňových přiznání nebudou tak, jako dříve na finančních úřadech volně přístupné a k dispozici v libovolném množství. Budou vydávány na vyžádání a omezeně,“ sdělila Hana Škaloudová ze sekretariátu Finančního ředitelství v Hradci Králové.

Ovšem vedení finančních úřadů ve svitavském okrese se shoduje, že počet elektronicky podávaných přiznání se oproti minulým letům nezměnil. Pro ty, kteří dříve vážili jednu cestu na úřad pro prázdné tiskopisy, druhou pak s vyplněnými a na elektronické podání si netroufají, připravili správci daní novinku. Interaktivní formulář, který bude možné na počítači vyplnit a vytisknout. Bude k dispozici na hlavní stránce internetových stránek České daňové správy.

„Největší nápor poplatníků v souvislosti s podáním daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2009 očekáváme, jako každoročně, ve druhé polovině měsíce března,“ uvedl Jan Charvát. Proto všechny finanční úřady ve svitavském okrese prodlouží úřední hodiny. „Úřední hodiny podatelen budou od 22. března do 31. března rozšířeny,“ potvrdila Lenka Vašíčková Fořtová.
Jako každý rok budou pracovníci finančních úřadů přebírat daňová přiznání v Jevíčku a Poličce na městských úřadech.