Víceúčelový stadion, kde si lidé mohou zahrát fotbal, zaběhat nebo zajezdit na in-linech. V halách si zahrají míčové hry nebo vyzkouší lezeckou stěnu. V lese za rybníkem je dokonce posilovna. O sportovní vyžití je ve městě postaráno.

Ve Svitavách podporují ve sportu všechny bez rozdílu věku, děti a mládež, dospělé i seniory, týmy i rekreační sportovce. „Město dlouhodobě  podporuje všechna odvětví sportu, a to jak investičními akcemi, rekonstrukcí sportovišť, stejně tak i podporou jednotlivých sportovců, sportovních oddílů a trenérů," uvedl svitavský starosta David Šimek. A tak se není čemu divit, že se radní začali zajímat o titul Evropské město sportu.

Ilustrační foto.Město sportovců

„Domníváme se, že pro sport toho děláme hodně. Jsme hrdí na to, jak se sport ve městě rozvíjí," řekl starosta. Ve Svitavách vyrostla řada úspěšných sportovců. Odchovanci jsou například basketbalista Lukáš Kotas, či fotbalista Jan Moravec. O aktivitách vědí i lidé odjinud, a proto do města přijíždějí. Na soustředění jezdí do Svitav i vrcholoví sportovci, protože zde mají k dispozici  všechna zařízení. Oceňují i zázemí včetně wellness, kde mohou po tréninku relaxovat. Na svitavská sportoviště nedá dopustit mistryně Evropy ve skoku o tyči Jiřina Svobodová (Ptáčníková), stejně jako překážkář Petr Svoboda.

Titul za rozvoj

Radní rozhodli, že podají přihlášku. „Budeme kandidovat na titul Evropské město sportu roku 2015," potvrdil David Šimek. Věří, že se městu podaří ocenění získat. Není to titul, který si by si chtěli pověsit jen někde na hřebík, aby se na něj chodili dívat. „Naší snahou je i v dalších letech  pokračovat v podporování sportu, sportovních zařízení i rozvoji sportovní mládeže,"  poznamenal starosta.

Vloni byl držitelem titulu Náchod, pro rok 2014 se jím pyšní Nymburk. Získají ocenění za aktivní podíl na prosazování a podporu sportu na svém území také Svitavy? To se teprve uvidí. Město nyní čeká audit. Evropská skupina navštíví všechna přihlášená města. Výsledky budou známé v létě.  

Na všechny velké akce připravují ve městě symboly, které je budou připomínat. „Je to tradicí a soutěž je příležitostí, proto jsme oslovili svitavského výtvarníka Jiřího Sehnala, aby vytvořil logo," vysvětlil Jiří Petr, vedoucí  odboru školství a tělovýchovy.

Symbol hrdosti

Zadané téma bylo výzvou i pro samotného výtvarníka. „Logo je důležitý symbol. Bylo to příjemné přemýšlení. Hledám vždy několik cest, hledám lidi, se kterými konzultuji," popisoval postup Jiří Sehnal. Chtěl, aby vyjadřovalo sportovní hrdost. „Proto jsem zvolil siluety sportovců v ne příliš klasické pozici. Nezakončují dvojtakt a nestřílejí na koš. Jsou v pozici, jako když američtí kosmonauti jdou společně do rakety a všichni na ně hledí a jsou hrdí, že jsou Američani," poznamenal Jiří Sehnal.

Sportovní odvětví vybíral podle toho, aby vystihla  právě Svitavy. Nechybí postava boxera, volejbalistky, basketbalisty, tenistky, florbalisty, ale ani gymnastky či malého fotbalisty. „Chtěl jsem, aby zobrazení sportovci vyjadřovali naše místní sporty a zároveň takové to: „My tady jsme, sportujeme a bojujeme. Jsme rádi, že nás město podporuje, protože bez sportovišť by se sportům tak dobře nevedlo," uvedl výtvarník. Na logu nejsou všechny sporty,všechny by se nevešly. „V mých myšlenkách byl i motorkář, který by připomínal plochou dráhu, ale motorka by zabrala mnoho místa," přiznal Jiří Sehnal.

Svitavy, fandíme!

Převažující barvy na logu jsou barvami města, doplňují je pestré barvy, které představují pestrost sportovních odvětví. Rovněž název města pojal výtvarník graficky. „I" zobrazil vzhůru nohama, tedy jako vykřičník. „Svitavy, fandíme! Hodí se tam. Znamená povzbuzování a podporu," komentoval Jiří Sehnal.

Srdcem sportu je pro něho  Svitavský stadion, kde se potkávají různí sportovci, různé generace, je otevřený, lidé přicházejí za sportem a okysličení zase odcházejí. Jiří Sehnal je profesí také učitel. „Jako tělocvikář, sportovec, který ochutná velké množství sportů, jsem moc rád, že moje děti vyrůstají ve Svitavách. Je mi jedno, jestli budou jezdit na in-linech nebo dělat cokoliv jiného, protože vím, že pro mě, jako učitele tělesné výchovy, je cílem vychovat děti k tomu, aby sport měly rády a aby se přirozeně hýbaly. Pokud budou v malé tělocvičně hrát florbal, volejbal, basket, nebo venku discgolf, tak to pro mě znamená, že jsem byl úspěšný," hodnotil Jiří Sehnal. Není pro něho důležité, jestli z dětí budou sportovní reprezentanti. „Pro mě je důležité, že budou mít sport rádi. Pokud děti ke sportu vést nebudeme, budou sedět u počítačů, nebo někde na střeše a kouřit marihuanu. Pak se budeme ptát, kde se stala chyba," dodal Jiří Sehnal, tvůrce loga.

Podle Jiřího Petra kandidaturou do soutěže se Svitavy zavazují k další modernizaci sportovišť a sportovních areálů, k trvalé podpoře sportu jednotlivců, klubů, seniorů, handicapovaných i škol ke zvýšení kvality života, vytváření společenských vazeb a smyslu pro fair play. Nadále budou podporovat také rekreační sporty pro všechny generace.