Letos se sešli okolo Jerchova rybníku na konci května. Zima a vítr. Několikadenní hájení a potom správné zakrmení v té správné části rybníka mělo přinést krásné úlovky. Připravili pro ryby ty nejlepší živé, vařené či míchané návnady. Stejně jako vloni bylo nejlepší místo pro chytání na břehu naproti rybářské chatě.

Rozhodovala délka

Nerozhodoval počet, ale celková délka ulovených kaprů, pstruhů a bělic. Velká většina jich po změření skončila zpět ve vodě. Největší ulovenou rybou byl kapr dvaapadesát centimetrů a vítěz Jan Baník nachytal 541 centimetrů. Druhé místo obsadil mladý rybář Jakub Olšán se 495 centimetry. Třetí místo obsadil Pavel Cveček s 358 centimetry.

Účast mohla být ještě větší. Někteří rybáři jsou zároveň hasiči a ti se sjeli do Hartmanic na okrskové kolo v požárním sportu. Dobré technické zázemí podtrhly hlavně manželky domácími specialitami pro hladové závodníky. Soutěže se účastnila jen družstva mužů. Štafety mužů dopoledne a slunko, které vykouklo nesměle odpoledne, vidělo útoky všech zúčastněných družstev. Domácí Hartmanice, Svojanov a Nedvězí byly hlavními favority. Prosadilo se mladé domácí družstvo, které postupuje do okresního kola v Kamenci 15. června. Ukázka útoků malých hasičů z Bystrého, Hartmanic, Svojanova a Trpína jasně řekla, že tento sport má svoji budoucnost v regionu jistou.

Další možností sportovního vyžití připravily závody dvoučlenných družstev v pétanque, pořádané už několik let klubem rodáků z Bystrého. Někdy rodinný tým, jindy tým sestavený až na místě se účastnil bojů s „prasátkem" a osmy koulemi. Zámecký park za větrného a spíše zimního počasí sledoval jak přesně namířit, jak se správně zhoupnout v kolenou a kdy vypustit kouli z ruky. Každý zápas měl svého rozhodčího, který nastoupil ve chvíli, kdy bylo nutno změřit vzdálenost jednotlivých koulí pro určení vítěze. Systém pavouka svedl do finálového duelu manželské dvojice z Brna, kdy byli úspěšnější Petrásovi.

JIŘÍ FELTL