Ještě asi nikdo neviděl, aby se zápasy odehrály bez radosti z úspěšných kopů a také bez hlasité podpory sportovního obecenstva. Možná, že se ale v blízké době všechno změní. Sportovci a fanoušci budou nadšení vyjadřovat asi pantomimicky, aby nerušili okolí. Svitavští radní mají na stole stížnost, která upozorňuje na zvýšený hluk ze Svitavského stadionu. Některým lidem se totiž nelíbí hluk, který se ze stadionu při utkáních rozléhá. „Stěžovatel používá měřící zařízení, kterým zaznamenává překročení limitů hluku," potvrdil místostarosta Pavel Čížek.

Hlučná utkání?

K nadměrnému hluku mělo docházet při fotbalových utkáních. „Stížnost jsme poslali na okresní hygienickou stanici. Společně s jejími pracovníky jsme se dohodli, že se pokusíme situaci vyřešit. Provedeme měření, abychom zjistili, zda skutečně k tak nadměrnému hluku dochází," uvedl Pavel Čížek. Pod stížnost se podepsalo na třicet obyvatel. Město zaplatí měření a teprve po něm se uvidí.

Lidé nechápou, o co vlastně jde. Své si k tomu řekl i ti, kteří jsou přímo v centru sportovního dění. „Zápasy vnímám přímo na hřišti i v zákulisí. Hluk na stadionu je, ale to je radost ze střeleného gólu. Přece se i děti nebudou stydět zakřičet si, když padne míč do brány," podotkl Petr Tomšů, trenér fotbalové přípravky. Na jedné straně stojí tedy snaha děti zabavit, aby neměly čas na lumpárny. Na té druhé je snad závist, že sportují? „Jestli to lidem vadí, pak to jsou šťouralové," řekl Petr Tomšů.

Stavte domy jinde

Petr Bartoš také před lety bydlel u stadionu. Je však přesvědčený, že je celá záležitost postavená na hlavu. „Zápasy se na stadionu hrají během dne, tak to přece nemůže nikomu vadit. Kdyby byly po dvaadvacáté hodině, pak snad," podotkl muž ze Svitav. Nechápe, že sportovní akce někoho natolik rozladí. „Stadion tam byl vybudovaný dříve než domy. Lidé si měli rozmyslet, kde je staví," dodal závěrem Petr Bartoš.

Další otázkou je, jestli stěžovatel použil akreditované měřící zařízení.

Zeptali jsme se: Vadí vám hluk ze stadionu?

close Polák zoom_in

Dagmar Poláková
nezaměstnaná, Vendolí
Já tam moc nechodím, ani nebydlím u Svitavského stadionu. Ale že by tam byl tak velký hluk při sportovních zápasech? To asi ne.

close Bouček zoom_in
Zdeněk Bouček
důchodce, Svitavy
Ne, vůbec ne. Můj vnuk dokonce hraje fotbal. Chodím se dívat na něj a není tam vůbec žádný hluk. Stadion je pěkně udělaný.

close Matoušová zoom_in
Alena Matoušová
nezaměstnaná, Svitavy
Nevadí mi. Bydlím pod kostelem, trochu je něco slyšet, ale není to hrozné. Při zápasech není velký hluk a navíc to k fotbalu patří.

close Felgr zoom_in
Kurt Felgr
důchodce, Svitavy
My bydlíme sice daleko, ale myslím, že tam není tak velký hluk. A fotbal se na stadionu hraje už padesát let. To je nesmysl.

close Novák zoom_in
Josef Novák
důchodce, Svitavy
To nemůžu posoudit, na fotbal nechodím. Nezajímá mě. Od Svitavského stadionu bydlím daleko, tak nevím.
Ptala se: Tereza Dolinová