Sdružení jednotek intenzivní péče a oddělení ARO do těsné blízkosti, sdílení specializovaného vybavení a know-how, to jsou hlavní důvody rekonstrukce ve Svitavské nemocnici. Dosud se jednotlivá pracoviště nacházela na více místech, nyní jsou na jednom patře hned vedle sebe.

Stavba měla tři etapy. Nejdříve řemeslníci upravili provizorní prostory, do kterých se přestěhovaly na dobu rekonstrukce oddělení ARO a interní JIP.

„Pandemie covidu ukázala potřebu vysoké variability prostor i lůžkového fondu a také mobilitu personálu. Nově otevřené jednotky obou intenzivních péčí a oddělení ARO jsou proto specifické, protože mohou fungovat buď jako tři samostatná oddělení či jednotky s vlastním zázemím pro personál, nebo jako jeden společný prostor. Záleží na okamžité potřebě,“ přiblížil výhody generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Psali jsme:

Modernizace nemocnice ve Svitavách.
Velká proměna Svitavské nemocnice. Přestavbu ovlivní i zkušenosti z covidu

Součástí jednotek intenzivní péče jsou také speciální podtlakové boxy, které zabrání tomu, aby se mimo ně dostala případná infekce v případě, že zde budou ležet pacienti s nakažlivou nemocí.

Zajímavosti stavby:

Celá stavba probíhala za plného provozu nemocnice, šlo o tři etapy, které musely být rychlé. „Nepamatuji si, že bychom se při nějaké rekonstrukci dostávali na staveniště oknem ve druhém nadzemním podlaží. To pro nás byla nová zkušenost, stejně jako využití horolezce při osazování vzduchotechniky,“ řekl Lukáš Skokan z vedení stavební firmy Marhold Pardubice.

Centralizace se odráží v celém českém zdravotnictví.

„Medicína podstupuje centralizaci, jednotky intenzivní péče jsme přesunuli do jednoho prostoru, ale mohou fungovat i samostatně. Velkou výhodou je sdílení drahé přístrojové techniky a materiálu a nakonec i zdravotnického personálu,“ sdělil Pavel Kunčák, náměstek léčebné péče Svitavské nemocnice a současně primář oddělení ARO.

Vedení nemocnice se v současné době chystá na velké stěhování do prosvětlených prostor, které voní novotou. „První pacienti sem přijdou koncem příštího týdne. Ještě nás blokuje závada na požárním hlásiči, ale od pondělí budeme stěhovat materiál. Pak sem přivezeme pacienty z interní jipky a následně i z chirurgické,“ doplnil Kunčák.

Modernizace nemocnice ve Svitavách.
Velká proměna Svitavské nemocnice. Přestavbu ovlivní i zkušenosti z covidu

81 milionů do vybavení

Přestavba umožní rozšíření lůžkové péče. V nových prostorách je pět lůžek oddělení ARO, čtyři na chirurgické JIP a sedm na interní. Vybavení doplnily čtyři izolační boxy s možností podtlaku. V intenzivní péči budou mít lékaři k dispozici moderní přístroje.

Více o historii svitavské nemocnice najdete ZDE

„Je to jako s auty, i zdravotnické vybavení se vyvíjí. Pacientské monitory jsou menší, více barevné, přenosné. Máme nový ultrazvuk, který je o dvě generace lepší, než jsme měli. Je víc sexy, má větší obrazovku, ale nejde o přelomovou technologii,“ řekl primář.

Moderní vybavení půjde i na operační sály nebo do laboratoří. „Do vybavení se postupně investuje přibližně 81 milionů korun. Více než polovina této částky je už vysoutěžena. Navazujeme tak na obměnu technologií z dalšího evropského projektu, jehož prostřednictvím byly ve Svitavské nemocnici vyměněny nebo pořízeny technologie za přibližně 60 milionů korun,“ uvedl Gottvald.

Nemocnice Svitavy
Akce kulový blesk v nemocnici. Rekonstrukce JIP a ARO ve Svitavách začala

Svitavská nemocnice stejně jako další zdravotnická zařízení v Pardubickém kraji i celé republice se potýká s nedostatkem personálu.

Stavba v číslech:

-vybouráno 516 tun suti
-vyzděno 875 m2 příček
-vybetonováno 142 m2 podlah
-dodáno 46 kusů nových dveří
-ve stropech je 879,5 m2 minerálních klinických podhledů
-182 světel
-212 zásuvek
-38 požárních detektorů

Ve vzduchotechnice je osazeno
22 kusů tlumičů hluku  
40 kusů hepafiltrů
1117 bm potrubí

Specialitou bylo osazování požárního vzduchotechnického potrubí vnitřní šachtou mezi 2. a 4. nadzemním podlaží v budově horolezcem a horolezeckým způsobem.

Slaboproudé rozvody obsahují:
2 datové rozvaděče
17 444 bm kabelů
90 kusů datových zásuvek
296 ukončení datových kabelů

Nových jednotek intenzivní péče se to však netýká, tady mají podle Kunčáka dostatek lékařů i sester. Největší problém je aktuálně nedostatek dětských sester a nemocnice shání i mladé lékaře, aby se připravila na generační výměnu.

Nemocnice ve Svitavách má moderní jipky. Přestavba vyšla na 58 milionů korun, vybavení na 81 milionů.Nemocnice ve Svitavách má moderní jipky. Přestavba vyšla na 58 milionů korun, vybavení na 81 milionů.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

„Covid ukázal, jak je důležité sdílení personálu, abychom vyřešili nedostatek lékařů a sester. A nemocnice ve Svitavách, Chrudimi a Litomyšli tvoří základ, aby se v dalších dvou krajských nemocnicích daly dělat specializované programy,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Novými jipkami rekonstrukce nemocnice ve Svitavách nekončí, ale naopak začíná. „Modernizace intenzivní péče a ARO je zahajovací etapou celkové rekonstrukce Svitavské nemocnice. Pokračovat bychom měli výstavbou nového pavilonu. Ten naváže na stávající objekt, v němž budou soustředěny provozy akutní medicíny,“ dodala Matoušková.

V plánu je vybudování jednotného zázemí ambulancí a lůžek pro příjem a ošetření ambulantních pacientů. Kompletní modernizace Svitavské nemocnice přesáhne 600 milionů korun. „V dnešních cenách ale můžeme mluvit o miliardě a možná i víc,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Plánovaná podoba nemocnice ve Svitavách
Svitavy budou mít nemocnici jak novou. Přitáhne i lékaře?

Nyní bude následovat postupná demolice nejstarších objektů nemocnice, které jsou ještě z 19. století. Další etapa rekonstrukce začne zřejmě příští rok, kdy má areál opustit rychlá záchranná služba. Ta dostane nový objekt u obchvatu města.

Poté dojde na demolici několika starých objektů v areálu nemocnice a dostavbu nových. Svitavská nemocnice rekonstrukci potřebuje už řadu let. „Svitavy jsou opravdu na úrovni 19. století, pokud jde o lůžková oddělení. Je to dluh zděděný po státu,“ dodal Netolický.