Dojednávali společná stanoviska k některým problémům, které je trápí. Některá města nedostávají ze sdílených daní tolik peněz, kolik očekávala, jiná si stěžují na stále stoprocentně nefungující registr vozidel. Všichni svorně odsoudili záměr kontrolovat hospodaření měst ještě navíc NKÚ.

Daně a co za ně

„Očekávali jsme ze sdílených daní více peněz. Predikce pro naše město byla sedmnáct milionů. Když dostaneme šest, budeme rádi," tvrdí starosta Moravské Třebové Miloš Izák. Těch šest milionů dá město na provoz, který předtím platil stát. Na městskou knihovnu doplatí dva miliony korun, zhruba půl milionu na sociální služby, něco půjde i do oblasti školství.

Jeho kolegové naopak tvrdí, že dostávají více, než čekali. „Jsme spokojeni, i když utratili bychom klidně více. Pro nás nové rozpočtové určení daní znamená navíc osm milionů. Dáme je do oprav cest a chodníků, které už máme ve velmi špatném stavu," zdůraznila starostka Králík Jana Ponocná. To Hlinsko je na tom ještě lépe.

Občas zlobí

Stejná situace v tzv. trojkových městech není ani na odborech dopravy při vyřizování záležitostí v centrálním registru dopravy. V Moravské Třebové je stále zlobí, starostka Králík se ale ke stížnosti nepřidala. „Registr stoprocentně stále ještě nefunguje, lidé jsou naštvaní a je jim jedno, že za to nemohou úředníci města," tvrdí starosta Miloš Izák. Králíky jsou menším městem než Moravská Třebová, proto tam problém s registrem vozidel není tak vyhrocený. „Zpočátku jsme i my měli problémy, dnes už ne. Máme jen malou spádovou oblast, tak ani těch lidí, kteří si chodí záležitosti vyřizovat, není mnoho," zhodnotila starostka Králík.

Další kontroly

Všichni starostové svorně odsoudili záměr kontrolovat hospodaření měst ještě navíc NKÚ. „Kontrolu je potřeba zaměřit na vyšší stupně řízení," rozhořčeně konstatuje starosta Moravské Třebové. Souhlasí s ním i Miloslav Soušek z Vysokého Mýta. „Těch kontrol je příliš mnoho. Kdyby to bylo jen NKÚ, tak nebudeme nic namítat. My už dnes ani nevíme, kdo nás všechno chce kontrolovat," říká vysokomýtský starosta Soušek. Starostové pověřených měst Pardubického kraje se shodli i na tom, že v setkáních budou pokračovat. Starostka Hlinska Magda Křivanová tvrdí, že nejde jen o to, aby se viděli a pozdravili. „Pro nás je důležité, abychom si vzájemně vyměňovali informace. Občas máme problémy, s nimiž si nevíme rady a pak zjistíme, že například ve Svitavách je už vyřešili," vysvětluje jeden z důvodů setkání starostka Hlinska.