V regionu se objevila další kauza „týrání zvířat“. Tentokrát v Mladějově na Moravě poblíž Lanškrouna, kterého se měla dopustit 68letá žena a její syn. V rodinném domě tady měli léta přebývat se 79 psy s malou možností výběhu.

Psi byli po trestním oznámení veterinářů odvezeni do okolních útulků, média natočila sugestivně dojemné reportáže o týrání psů a sociální sítě zaplavily plačtivé komentáře tisíců lidí, tvrdě odsuzující oba chovatele.

Navštívili jsme ve středu jak Mladějov, kde se místní této mediální „kauze“ nestačí divit, tak útulek ve Vendolí, kde skončila polovina zdejších psů. A nutno podotknout, že známky týrání jsme u těchto psů vůbec nezaznamenali.

Jedná se o malé a střední psy - křížence, kteří jsou dobře krmení, veselí a krotcí. Při přiblížení ke kotcům okamžitě natahovali přes mříže čumáčky, měli veselé oči a vrtěli ocasy. Takto se týraní psi rozhodně nechovají.

„K lidem jsou hodní, nejsou nijak nebezpeční,“ potvrdila Dana Groszmanová z vendolského útulku.

Podle jejích slov však psi byli zanedbaní: hlavně zablešení a začervení. Někteří mají špatné a neléčené zuby, přerostlé drápy a jeden zanedbaný zánět v oku.

Jenže úřady musely konat. Ze zákona totiž pod pojem týrání patří i „nevhodné podmínky v chovu“. V domě se totiž po psech neuklízelo, místy byla až deseticentimetrová vrstva trusu.

Ilustrační fotografie.
Vichřice odnesla bobrovky ze střechy domu zbrojnošů na Svojanově

„Celý dům byl znečištěn také nejrůznějšími odpadky, byl zde silný čpavkový zápach z rozkládajících se exkrementů a v důsledku toho zde poletovalo množství hmyzu,“ řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy. Psi měli být podle jeho slov zavření v různých místnostech s omezenou možností výběhu, někteří prý nebyli venčení vůbec.

Na podivnou dvojici veterináře upozornili sousedé, kteří si stěžovali na ustavičný psí štěkot, který neustával ani v noci a budil jejich děti. Veterinární správa chtěla už dříve proto dům navštívit, majitelka je ale nikdy nepustila dovnitř. Proto nakonec podala trestní oznámení.

Samý Mladějov je z celé kauzy vzhůru na nohou. Starostka Drahomíra Lišková i sousedé se obvinění z týrání vzneseného vůči chovatelům a přítomnosti novinářských štábů nestačí divit.

„Je to strašně nafouknuté,“ říká starostka Lišková. „Týrání? No nevím, když jedna policistka sama na místě při domovní prohlídce se rozzářila nad jedním ze psů, jak je nádherný,“ divila se.

Není sama, koho ve vesnici víc než údajné a místními zpochybňované týrání zvířat štve zájem novinářů a jejich údajné překrucování a přehánění. „No, asi úplně normální ta paní nebude, když má v baráku osmdesát psů, ale nikdy s ní problémy nebyly. Jsou to normální lidé, nijak nebezpeční,“ přidal se jeden ze sousedů.

Samotný dům byl ve středu opuštěný a i přes hezkou fasádu je evidentně zanedbaný včetně nepříliš velké a jen částečně oplocené zahrady. Na výběh 79 psů je prostor evidentně nedostatečný.

Muzeum tisku v Litomyšli.
Muzeum tisku se objevuje ve filmu Rašín