Lidé si sami zvolili nového prezidenta. Teď jsou v očekávání, zda dostojí svým slibům. „Věříme, že naplní své sliby, které před volbou pronesl. A dojde i k tomu, že pomůže prosadit zákony, které pomohou rozvoji měst a obcí, například zákony týkající se podpory sociální péče, na vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu a že podpoří regionální školství," uvedl starosta Svitav David Šimek.

Sjednocení

Starosta Moravské Třebové Miloš Izák očekává, že nový prezident přispěje ke spojování občanů i politické scény, že bude více aktivní při komunikaci a jednáních s vládou, parlamentem a senátem. Momentálně ještě neví, zda by mohl být přínosem konkrétně i pro samotné město. „Záleží na tom, jestli se nám podaří prezidenta pozvat. Byli bychom rádi, kdyby nás navštívil," poznamenal Miloš Izák.

V Moravské Třebové se nabízí celá řada zajímavých akcí, na které by hlavu státu rádi viděli. „Nejvýznamnější jsou Dny slovenské kultury, nejstarší festival svého druhu v naší republice," vysvětlil Miloš Izák. Vloni zvali do města prezidenty obou zemí. „Slovenský prezident Ivan Gašparovič přislíbil účast, když přijede Václav Klaus. Oslovili jsme českého prezidenta, ale nepřijel. Věřím tomu, že se nám podaří uskutečnit setkání obou prezidentů u příležitosti tohoto festivalu," sdělil moravskotřebovský starosta. Svěřil se, že Miloše Zemana svým hlasem podpořil.

Podle poličského starosty Jaroslava Martinů je Miloš Zeman standardním politikem, kterého lidi znají. „Osobně se domnívám, že jako prezident český národ sjednotí, že ho nerozdělí. To by bylo to nejcennější zjištění," konstatoval Jaroslav Martinů.

Věří tomu tomu, že časem i skupina lidí, která ho nemá ráda a má pro to své důvody, změní názor. „Myslím si, že Miloš Zeman tyto hrany obrousí. Považuji ho za českého politika a velkého národohospodáře. V situaci, ve které dnes jsme, jsou dvě základní veličiny, vlastenectví a národohospodářské vědomí, velmi cenné. Byl bych rád, kdyby se můj názor na pana Miloše Zemana potvrdil," řekl Jaroslav Martinů.

Symbolika titánů

Za dva roky Polička oslaví 750 let od založení města. „Bylo by pro nás velkou ctí, kdyby nás Miloš Zeman navštívil," podotkl poličský starosta. Do Poličky několikrát zavítali také jeho předchůdci, Václav Klaus i Václav Havel. Jaroslav Martinů by byl rád, kdyby v tradici návštěv politických velikánů pokračovali. „Je v tom i určitá symbolika, že se na tyto tři porevoluční titány, kterými Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman jsou, dostala prezidentská funkce," dodal Jaroslav Martinů. S výsledkem voleb je spokojený.

(kk, ap)

Co očekáváte od prezidenta Miloše Zemana?

Pufler

Stanislav Pufler
prodejce, Svitavy
Nic se tady nezmění. Jsem skeptický. Volit jsem nebyl. Ve druhém kole jsem si nemohl vybrat z kandidátů. Spíše bych viděl v roli prezidenta Jana Fischera. Nebo kdyby kandidoval Jan Švejnar.

Veselý
Antonín Veselý
důchodce, Svitavy
Možná bude důslednější na nějaké průšvihy. Bude víc k lidu, jak řekl. Uvidí se. Ale sám nezmůže nic. Prezident nemá ani tolik pravomocí. Ale když to vysvětlí v parlamentu, pak se třeba něco pohne.

Češka
Pavel Češka
správce, Svitavy
Očekávám od prezidenta Miloše Zemana nezávislost. Jinak nevím. Myslím, že se to moc nezmění oproti Václavu Klausovi. Prezident nemá moc pravomocí. Moc toho asi dělat nemůže.

Kvapilová
Slávka Kvapilová
důchodkyně, Svitavy
Čekám, že prezident Miloš Zeman bude lepší. Snad se zlepší trochu sociální politika. Že to bude lepší pro nás pro důchodce nebo ženy s dětmi. Snad se mu dá věřit. Proto jsem ho i volila.

Báča
Pavel Báča
manažer, Svitavy
Čekám, že Miloš Zeman bude prezidentem pro všechny občany. Protože to, co nám předvádí vláda v poslední době… Myslím, že tam konečně přišel správný člověk.

Ptala se: Tereza Dolinová