Tak takovou scénku připravili organizátoři na úvod soutěže O putovní pohár VŘSR – Memoriálu V. I. Lenina v požárním útoku. Toto zápolení je takový pojem, že vyhrát trofej je pro mnohé týmy více než si přivézt zlato z jakéhokoliv jiného závodu.

„Atmosféra se nedá srovnat ani s mistrovstvím republiky. Přijíždějí k nám nejlepší týmy z Česka a Slovenska. Soutěž je atraktivní nejenom pro týmy, ale i pro diváky,“ popsal závod organizátor a moderátor akce Jakub Paulíček.

Na devatenáctý ročník závodu přijelo více než dvě stě týmů. Na přihlášení měly doslova minuty. Další desítky se totiž nestihly přihlásit. Zájem je obrovský a úroveň sportovního zážitku jedinečná. Jedná se o klání, kterému přímo v areálu firmy Flídr v Širokém Dole přihlížely v sobotu zhruba tři tisíce lidí. Kdo nemohl přijet, tak sledoval hasičské špičky na internetu. „Na stránkách jsme registrovali sedmadvacet tisíc originálních připojení,“ poznamenal Jakub Paulíček.

Při samotném závodu musí vše odsýpat. Jednotlivé útoky nedělily ani dvě minuty. V kategorii žen se nejvíce dařilo hasičkám z Radíkova, které zdolaly trať v rekordním čase 16,6 sekundy. Nejlépe se z Pardubického kraje umístily ženy z Kamence, těm patřila sedmá příčka. I to lze považovat za skvělý výsledek vzhledem k faktu, že se závodu účastní špičkové týmy.

Mezi muži kralovala družstva z Třebíčska. Hned tři celky obsadily medailové pozice. V čase 13,9 sekundy si pro pohár doběhli borci z Mladoňovic. O nejlepší výsledek kraje se postaralo družstvo z Letohradu – Kunčic. Tomu patřila osmá příčka. Zajímavostí je, že více než padesát družstev soutěž nedokončilo.

Organizátoři tento ročník uspořádali jako poslední. Je však otázkou, zda se nejedná o další vtip. Nechce se totiž věřit, že by akce skončila před branami jubilejního ročníku.