Speciální škola si připomíná padesát let od svého založení. Ke kulatinám dostalo zařízení pro děti s postižením opravdu velký dar, a to za dvacet osm milionů korun.

Škola má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. „Opravili jsme školní jídelnu a kuchyni a otevřeli jsme zázemí sociální integrace. Přestavba zahrnovala i vybudování nového ubytování pro žáky. Vybavení je nadčasové, protože jsme připravení na to, že můžeme přijmout vozíčkáře. Některé pokoje jsou tedy uzpůsobeny pro imobilní školáky,“ přiblížila projekt Pavlína Baslerová, ředitelka Speciální školy v Moravské Třebové. Ve škole se také nachází několik terapeutických místností. Děti se těší do rehabilitační tělocvičny. „Škoda že už tu budu jen jeden měsíc. Tělocvična je plná zrcadel, takže vidíme, jak tancujeme,“ řekla Adéla Bernreiterová z devátého ročníku. Moderně vybavená je také výtvarná pracovna s keramickou dílnou. Odtud budou moci děti vyjít rovnou do zahrady.
Vedení školy pamatovalo rovněž na prostory pro ergoterapii, kde se žáci naučí vařit, uklízet a starat o domácnost. V učebně děti využijí množství speciálních pomůcek. I počítačová gramotnost je součástí výuky na speciální škole ve Třebové.

Internát září novotou, má kapacitu třicet lůžek. „Konečně děti nebudou spát ve stísněných prostorách,“ dodala ředitelka Pavlína Baslerová. Starou budovu internátu dělníci přes prázdniny přestaví na třídy. Od nového školního roku tak bude zázemí speciální školy pod jednou střechou.

(ap, ik)