Mnoho nehod zaviní mladí nezodpovědní řidiči. Právě pro toto publikum je určená akce The Action. V multifunkčním a vzdělávacím centru Fabrika diváci ve čtvrtek uvidí show, na kterou se nezapomíná. Jedinečný projekt je zaměřený na mladé a začínající řidiče.

Šokující zvraty

Cílem tvůrců bylo důrazné a efektivní oslovení věkové skupiny, která je z hlediska bezpečnosti silničního provozu nejrizikovější. Poučování, byť by bylo jakkoliv promyšlené, se spolehlivě míjí účinkem. „The Action pracuje s emocemi a využívá psychologickou sílu šokujících dějových zvratů během celého představení“, říká Martin Gebauer, ředitel agentury, která show produkuje.

Žáci devátých tříd a středoškoláci přicházející na představení zpočátku vůbec nemohou tušit, co je čeká. Prostě přijdou do sálu, kde běží úplně stejná diskotéka, jako v jejich oblíbeném klubu. Hudba, tanec, zábava. Pak přijde „střih“. Hudba zmlkne a před očima šokovaných diváků se odehrávají ty nejhorší možné příběhy tragických dopravních nehod. Bolest, křik, beznaděj. „Tak to bohužel bývá i v reálném životě“, tvrdí Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení BESIP ministerstva doprav. Nejvíce tragických nehod mívají mladí lidé po návštěvách diskoték a takhle si lépe uvědomí, jak málo stačí k tomu, aby se jim ve vteřině změnil celý život.

Na představení samozřejmě nechybí ti, kteří smutnou zkušenost prožili na vlastní kůži. „Už jsme byli na cestě na Karlštejn, takže jsme si to asi pořádně užívali,“ vypráví bývalá motorkářka Gábina Knapová o své poslední životní jízdě. Předháněli se a blbli. „Byl podzim, spadané listí, skořápky od kaštanů, prostě nečistoty na silnici. Já jsem vyjížděla zpod mostu, zatáčka a potom kus rovného úseku. Poměrně úzká silnice, takže jsem jela prostředkem a naproti mně se vyřítil náklaďák. Do nemocnice mě už převezl vrtulník. Zhruba po týdnu jsem se probudila. Netušila jsem, kde jsem a co se stalo. Měla jsem pocit, že mám na nohách bačkory a chtěla jsem, aby mi je sundali,“ vypráví Gábina.

Pásy a airbagy

Mezi účinkujícími jsou i policisté, hasiči a záchranáři. Při své profesi se neustále setkávají s tragickými obrazy vážných dopravních nehod. Nikoho nepoučují, jen vyprávějí. Jako Antonín Šustr z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy: „Samozřejmě jsem těch filmů viděl spoustu. O tom, jak když si nevezmete pás, může vyletět airbag a může vás pořezat, zranit. Může vám to zlomit vaz. Ale nikdo vás nikdy nepřipraví na to, co je to opravdu. Pro mě to bylo strašně zvláštní a bál jsem se. Ten člověk vypadal strašně divně, asi jako když si děláte panáčka z formely a ono se vám to nepovede a hlavu mu posadíte mimo trup. Jako by mu visela na rameni,“ vzpomíná Antonín Šustr.

Projekt existuje čtyři roky. Za tu dobu má na kontě 257 představení. A podle průzkumu agentury STEM má na cílovou skupinu nesporný vliv. Téměř všichni studenti uvedli, že si díky The Action více uvědomují rizika spojená s dopravními nehodami. Tři ze čtyř respondentů pak uvedli, že tento zážitek bude mít trvalý vliv na jejich chování za volantem. (ik, zr)