Vedoucí Turistického oddílu mládeže  Zálesáci ve Svitavách PAVEL DĚDIČ jen tak pod stan vyráží. Připravuje také letní tábory pro děti.

Jezdíte pravidelně tábořit? Nebo jste dříve jezdíval častěji?

Dříve jsem určitě jezdil častěji. Jen co se udělalo venku hezky, tak jsme vyráželi s kamarády pod stan. Zabalili jsme vše důležité, sedli do vlaku a jeli objevovat krásy naší republiky a Slovenska.

Dnes asi není jednoduché se jen tak někde utábořit? Jak je to například s kempy?

S volným tábořením je to  problematičtější než před několika lety. Když však člověk dodržuje určité zásady a chová se ohleduplně, tak problémy nebývají. Kempy se  dají najít dobré a špatné. Pro táborníka zvyklého na volnou přírodu, ale kouzlo příliš nemají. Pokud však není jiná možnost, či je potřeba vykonat nějakou větší hygienu, tak určitě přijdou vhod. Rodiny s dětmi jejich služby ocení lépe.

Nebylo to dříve romantičtější?

Určitě ano. Otevřený oheň místo vařiče, spaní pod celtou, to vše mělo své. Člověk však zpohodlní, když si vzpomene na věčně „vyuzené" věci, zvlhlý spacák nebo na studenou konzervu k večeři po náročném dni, protože pršelo a nešel rozdělat oheň. Je rád za soudobé vymoženosti.

Dnes se dá vše na kempování a turistiku koupit. Ale stojí to peníze…

Sortiment vybavení a doplňků je opravdu široký a cenové rozpětí různé. S minimem si vystačí tramp, kterého nějaké nepohodlí nerozhodí. Běžné vybavení pro táboření je cenově dostupné a díky tomu je o táboření a kempování stále zájem.  Pokud někdo touží po vybavení renomovaných značek, či potřebuje vybavení do extrémnějších podmínek, bude muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Připravujete i dětské tábory? Děti to baví.  Nejsou ale trochu línější?

Letos připravujeme tři tábory. Jeden bude putovní pro členy našeho turistického oddílu. Zbylé dva budou na stálé základně s ubytováním ve stanech s podsadou. Pro mladší děti chystáme týdenní tábor na motivy pohádkového příběhu. Pro starší  čtrnáctidenní tábor, který bude dobrodružnější. Neřekl bych, že jsou línější, spíše jim chybí „fyzička" a nezvládnou toho tolik jako děti před lety. Jsou také mnohem méně samostatné. Tábor je právě jedna z možností, jak se samostatnosti naučit.