„V lednu spadly na hřbitově v Moravské Třebové dva stromy. Poškodily i náš hrob. Oprava nás vyšla na 50 tisíc korun. Požadovali jsme náhradu od města, ale podle nich byly stromy v pořádku. Přitom jsme viděli, že byly uvnitř shnilé. Zajímavé, že stromy hned druhý den zmizely i s pařezy,“ uvedla Kateřina Charvátová z Linhartic, jejíž rodina má na hřbitově v Moravské Třebové hrob.

Stromy poškodily na třebovském hřbitově celkem pět pomníků. Rodiny řešily problém s městem a technickými službami. „Dostali jsme vyjádření, že záležitost byla postoupena pojišťovně a že peníze na opravu hrobu nám dají právě z pojištění,“ dodala Charvátová.

Stovky lidí vyběhly na svatého Václava na trasu dlouhou pět  kilometrů, aby podpořily postižená dvojčata Honzíka a Radovana.
Déšť i bláto. Stovky lidí běžely v Dolním Újezdu na podporu postižených dvojčat

Jenže pojišťovna odmítla nakonec škodu zaplatit. Lidem tak nezbylo nic jiného, než si opravy za desítky tisíc korun uhradit. „To jednání mi nepřijde fér, protože platíme technickým službám za nájem hrobů a ty stromy na hřbitově nejsou v dobré kondici,“ podotkla Charvátová, která má k dispozici fotografie, podle kterých stromy zdravé nebyly.

Platit odmítají

Jenže město i pojišťovna si stojí za svým a odmítají škody platit. „Město chtělo vyjít poškozeným vstříc a vše řešit přes naše pojištění odpovědnosti za škodu. Pojišťovna ale došla k závěru, že město v postupu o péči stromů nepochybilo a postupovalo podle platných předpisů. Poškození stromů nebylo standardními metodami zjistitelné a s ohledem na závěr šetření pojišťovny nemůžeme poskytnout plnění vlastníkům poškozených hrobů, protože nemáme jak,“ vysvětlil starosta Moravské Třebové Miloš Mička.

Vlastníkům všech hrobových míst doporučuje, aby si pojištění svých nemovitostí rozšířili i o hrobová místa. „Víme, že se jedná o nepříjemnou událost, ale i město musí postupovat v souladu s předpisy,“ dodal Mička.

Ladislav Weinlich.
Vítěz voleb v Moravské Třebové jedná o složení koalice

Jasno má i pojišťovna Uniqua, podle které šlo o zásah vyšší moci, který nemohl nikdo předvídat. Pojištěné město tak za škodu prý neodpovídá. „Na základě doloženého posudku lze konstatovat, že lípa, která spadla a poškodila hrob, byla ve stavu dlouhodobě perspektivním. Pravidelná kontrola stromu nebyla ze strany pojištěného zanedbána. Na 30. ledna byla oficiálně v platnosti výstraha pro celou Českou republiku, včetně místa vzniku škody na vichřici. Ta byla příčinou vzniku škodné události,“ informoval Karel Douda, manažer oddělení vyřizování škod z pojištění majetku a odpovědnosti.

Pravidelná údržba

U obou spadlých stromů podle Mičky dělali pracovníci technických služeb pravidelnou údržbu. Stromy byly ošetřeny pravidelnými ořezy, aby se omezilo samovolné padání jejich větví. „Bohužel u obou stromů došlo k napadení kořenového systému houbovými organismy, který je špatně zjistitelný. Je to houba, která může a nemusí vyrazit s plodnicemi, povětšinou u paty kmene. Houba může nasadit plodnice na povrch kmene, ale tyto plodnice může nasadit i do dutin, které jsou pro lípy typické. Vizuálně byly oba stromy zcela vitální a při bližším ohledání pat kmenů nebyl tento organismus odhalen,“ podotkl starosta Mička.

David Šimek
Ve Svitavách je rozhodnuto. Druhé ANO skončilo v opozici

Po pádu stromů odborníci udělali šetření a zjistili, že u jednoho stromu byly plodnice zmíněné houby uvnitř dutiny a u druhého stromu se jednalo pouze o hnilobu kořenů bez nasazení plodnic. „Město neporušilo svou prevenční povinnost, neboť provádělo pravidelnou údržbu stromů,“ uzavřel Mička.

Majitelé hrobů si tak musí opravu pomníků sami zaplatit a pro jistotu si ještě zařídit pojištění, aby se podobné situace neopakovaly.