Zní to jak návod pro hříšníky: stačí odmítnout krevní odběr. Odstrčilovi nepřitížilo ani to, že byl při kontrole k policejní hlídce agresivní.

Dvanáctého března ve dvě hodiny ráno zastavila Jaromíra Odstrčila hlídka litomyšlských policistů. „Nadýchal 1,49 promile alkoholu. Druhou zkoušku odmítl a stejně tak odběr krve. K policistům se choval arogantně a nechtěl spolupracovat,” uvedla tehdy policejní mluvčí Markéta Janovská. Policistům měl údajně vyhrožovat, že je „svlékne z uniforem”. Případem se zabýval Okresní soud ve Svitavách. „Jaromír Odstrčil byl zproštěn obvinění. Nebylo prokázáno, že by před jízdou požil alkohol. Dechová zkouška je jen orientační a na ní nelze postavit vinu,” sdělila soudkyně Eva Kotalová. Rozhodnutí ještě není pravomocné. Státní zástupkyně podala odvolání. Sám Jaromír Odstrčil se nechtěl k záležitosti vyjádřit. „Nebudu nic komentovat, dokud se neporadím s právníkem,” řekl Jaromír Odstrčil. Na další otázky nereflektoval a zavěsil telefon.

Výsledek soudu někoho překvapil. „Nebylo to poprvé, co řídil opilý. Lidé z jeho okolí to vědí,” řekl muž, který litomyšlského zastupitele zná roky. „Nevím, co na to říci. Nechci to komentovat, je to věc soudu,” uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš. Záležitost zatím nechce komentovat ani vedení VV, ačkoliv se kauzou strana zabývala. Jaromír Odstrčil tvrdil, že věc vnímá jako útok na svoji rodinu. Za údajný únik informací podal trestní oznámení na policii a odbor dopravy městského úřadu. Výsledek zatím není známý.

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ

KAMIL DUBSKÝ