„Máme knihovnu, opravujeme školu, chceme dělat parcely…" Starostové obcí, kteří se přihlásili do soutěže Vesnice roku 2012, se předhánějí, aby zaujali odbornou komisi.   Zítra komise zakončí svoji okružní cestu Pardubickým krajem a nastane těžká volba. Vybrat tu nejhezčí vesnici. Letos se rozhodují mezi jednadvaceti obcemi. Svitavský okres má opět nejsilnější zastoupení. O titul bojuje z regionu devět vesnic.

O titul Vesnice roku 2012 v Pardubickém kraji usiluje dvacet jedna obcí. Cesta komise  této prestižní soutěže se  chýlí ke konci. „Ve  středu jedeme na Pardubicko a ve čtvrtek končíme cestu na Chrudimsku. Je to celkem náročné objíždět všechny  přihlášené obce, ale také velmi inspirativní. Vesnice mají opravdu co nabídnout, jdou rychle nahoru. Už mám svého favorita, ale o koho jde, to nemohu prozradit," řekl František Bartoš, místopředseda komise a starosta Poříčí, které soutěž v Pardubickém kraji vyhrálo vloni.

Podruhé se do soutěže přihlásila Trstěnice u Litomyšle. „Myslím, že  můžeme uspět s našimi kulturními akcemi a tradicemi.  Také jsme dokončili komunitní centrum, to se komisi líbilo. Uvidíme, jak se umístíme," uvedl trstěnický starosta Jan Sigl.  Vloni vybojovali diplom za zemědělskou tradici. V obci se totiž každý rok v srpnu konají dožínky, které z českého venkova pomalu mizí.

Stuhy a peníze

Ostřílenějším „hráčem" je Pustá Kamenice u Poličky na hranici svitavského a chrudimského okresu. „Necháváme tomu volný průběh. Máme už nějaké zkušenosti z minulých let. Ale myslím si, že máme co nabídnout v oblasti rekreačního sportu. Vedle tenisového kurtu plánujeme stavbu turistického odpočívadla, protože vesnicí procházejí tři stezky, které se napojují na další cyklotrasy. Ve vesnici přibývá turistů a chceme jim  vytvořit zázemí," sdělil Miroslav Myška, starosta Pusté Kamenice.
Soutěž  Vesnice roku přináší obcím nejen stuhy, diplomy a peníze do kasy, ale také zkušenosti.  „Soutěž přináší nejen řadu příkladů z praxe, ale stává se pro ostatní motivací k tomu, aby se pustili do zkrášlování své obce," podotkl hejtman  Radko Martínek.  Soutěže se tradičně účastní desítky obcí. Svitavský okres vždy patří mezi ty s nejsilnějším zastoupením. „Myslím si, že snaha povzbudit obyvatele k aktivní účasti na rozvoji své obce a ukázat rozmanitost venkovského života se daří," míní  hejtman.
Komise nemá jednoduchou práci, protože vesnice  se opravdu za poslední roky mění k lepšímu. „Posuzujeme koncepční dokumenty, vybavenost, investiční záměry, péči o zeleň a krajinu, přístup k informačním technologiím nebo spolupráci obce se zemědělci. Zajímáme se také o společenský život a sousedskou pospolitost," uvedla Jaroslava Žáková z krajského úřadu v Pardubicích.

To, která vesnice se stane tou nejhezčí v Pardubickém kraji pro tento rok,  bude jasné již ve čtvrtek odpoledne. 

Přihlášené obce do soutěže Vesnice roku 2012

Bořice   (okr. Chrudim)
Cerekvice nad Loučnou (Svitavy)
České Heřmanice (Ústí nad Orlicí)
Dobříkov   (Ústí nad Orlicí)
Dříteč   (Pardubice)
Horky   (Svitavy)
Horní Ředice   (Pardubice)
Chornice  (Svitavy)
Janov  (Svitavy)
Kostěnice  (Pardubice)
Ostrov  (Chrudim)
Písečná  (Ústí nad Orlicí)
Přívrat  (Ústí nad Orlicí)
Pustá Kamenice  (Svitavy)
Rokytno (Pardubice)
Slatina  (Svitavy)
Stolany (Chrudim)
Telecí  (Svitavy)
Trstěnice  (Svitavy)
Vendolí (Svitavy)
Voleč (Pardubice)