Bleskové povodně vyvolaly u lidí ve svitavském okrese vlnu solidarity. Chtějí pomoci obyvatelům zaplavených oblastí. Humanitární sbírku rozjíždí Český červený kříž ve Svitavách. Parta mužů z azylového domu hodlá vyjet pomáhat přímo na místo. Do zatopeného Liberecka míří mimo jiné policisté z okresu.

Obyvatelům Azylového domu pro muže ve Svitavách není osud lidí ze zaplavených míst lhostejný. Chtějí přiložit ruku k dílu přímo v postižených obcích. Vedoucí domu Vladimír Stupka zjišťoval, jaké jsou možnosti k přímé účasti pomocníků v záplavou postižených oblastech. „Volám na Adru, ale je to stále obsazené. Budu to zkoušet, dokud se nedovolám,“ řekl včera Vladimír Stupka.

Český červený kříž pořádá sbírku. „Připravili jsme ji přímo v prostorách červeného kříže v Nerudově ulici ve Svitavách. Vítáme každého, kdo přinese dezinfekční a čistící prostředky, lopaty, košťata, kbelíky, rukavice, hygienické prostředky, přikrývky, karimatky, gumáky, baterky, balenou vodu nebo trvanlivé potraviny,“ řekla Miloslava Burešová, ředitelka Českého červeného kříže Oblastního spolku Svitavy. Materiální pomoc přijímají do pátku denně od 7 do 14.30 hodin. Když někdo přijede později, pomohou maminky, které v domě bydlí. Věci převezmou a zapíšou.

Pomozte lidem po povodni

Český červený kříž Praha:222826/5500, v.s. 222 - povodně ČR 2010
Charita ČR: 5015003434/5500, v.s. 444, nebo DMS POVODNE2010 na telefonní číslo 87777

Na pomoc je připravena také svitavská charita, která je součástí Arcidiecézní charity Olomouc. „Průběžně podporujeme pořizování prostředků humanitární pomoci do centrálního skladu v Olomouci. V případě potřeby jsou ihned k dispozici vysoušeče, odkalovací čerpadla, vysokotlaké čističe, zásoby nářadí a čisticích prostředků,“ uvedla Blanka Homolová, ředitelka Charity ve Svitavách.

Na Liberecku pomáhají také policisté ze svitavského okresu. O víkendu dohlížela na klid v Heřmanicích v Podještědí jednotka deseti mužů z pořádkové jednotky. Další zamíří na Liberecko již dnes. „Posíláme do postižené oblasti osm mužů. Na místě vykonávají hlídkovou službu, aby nedocházelo k rabování vytopených domů. Zda vyrazí do oblasti další muži, zatím nevíme. Vše záleží na tom, zda Liberecký kraj požádá o pomoc,“ sdělil Jaroslav Krůl, šéf policie ve svitavském okrese.

(kk,ik)