Jejich dveře se otevřely napříč regionem.

V Poličce přivítali návštěvníky v Penzionu ve středu. V domově s pečovatelskou službou se návštěvníci seznámili s taneční terapií pro seniory, hrátkami s pamětí nebo nabídkou služeb. „Při této příležitosti proběhnul také druhý ročník pochodu Seniorské stopy. Zúčastnilo se 64 seniorů z DPS Penzion a z poličského domova důchodců i z řad veřejnosti,“ sdělil ředitel domova s pečovatelskou službou Pavel Brandejs. Nechybělo ani závěrečné zanechání stopy účastníků pochodu, pomocí malby, na papíře.

V moravskotřebovském domově důchodců proběhl den otevřených dveří ve stejný den. V zařízení se dvěma sty lůžky se však obávají příštího roku. Podle ekonoma Milana Janouška chybí ve státním rozpočtu na příští rok 3,8 miliard korun pro sociální služby. Pokud by se snížily dotace, museli by více zaplatit za ubytování a stravu klienti. „Vedlo by to k tomu, že v budoucnu vybereme ty klienty, kteří naši péči nejvíce potřebují.

To znamená, že mají i vyšší státní příspěvky na tuto péči,“ řekl ředitel domova Emil Maléř. Již nyní v moderně upraveném pavilonu platí obyvatelé více než sedm a půl tisíce korun. „Většina klientů na to má. Ovšem podle sociální pracovnice Romany Holatové je asi 20 procent lidí, kteří si plnou úhradu nemohou dovolit. I těmto lidem musí ze zákona zbýt 15 procent z jejich příjmu pro vlastní potřebu. Tudíž na pokrytí rozdílu musí najít prostředky ekonomové v rozpočtu domova. Na volnočasové aktivity pro seniory tak hledají pracovníci domova peníze u sponzorů.

Týden sociálních služeb se v České republice konal vůbec poprvé. Využívají je senioři i lidé se zdravotním postižením.