S blížícím se termínem konání krajských voleb jsou stále více aktivnější sociální demokraté, kteří by rádi na podzim v boji o krajskou samosprávu uspěli a vystřídali dosavadní koalici. Krajská stínová rada ČSSD včera uspořádala další tiskovou konferenci, která se věnovala nejen záležitostem na úrovni Pardubického kraje, ale i města Pardubic.

Krajský lídr sociálních demokratů Radko Martínek se vyjádřil i na adresu pardubických zastupitelů, kteří měli o dvě hodiny později zasednout a projednat zásady další vlny prodeje městských bytů. ČSSD se nelíbí hlavně navržená cena, která jí přijde vysoká. „Velmi bych si přál, aby se radnice nakonec umoudřila a byty se prodávaly spravedlivě,“ řekl Martínek, jenž zastává názor, že cena bytů v nadcházející privatizaci by se měla blížit cenám z minulého prodeje. Představa členů pardubické ČSSD je rozmezí od 7,5 až 10 tisíc korun za metr čtverečný, návrh radnice je 9 až 13 tisíc za metr.

Ve čtvrtek zasedají zastupitelé Pardubického kraje, a tak i dosavadní práce krajské rady proto byla podrobena kritice opozice. Kupříkladu situace v nemocnicích. „Převedení nemocnic na akciovky nebylo samospasitelné, obzvláště když k tomu přidáme problémy s nedostatkem personálu,“ doplnil lídra Ladislav Effenberk, také z kandidátky ČSSD. Za poslední tři měsíce loňského roku činí ztráta pěti nemocnic přes 67 a půl milionu korun.