Dřevosochaři se sjeli do Osíku. S dláty a pilami kouzlí sochy, které zkrášlí celou vesnici.

Uklízeli obec

Pod rukama umělců se rodí orel, želvy, vodník nebo abstraktní kamenné srdce. „Do Osíku se sjela desítka sochařů. Kmeny stromů jsme vytěžili v obci v rámci běžného úklidu. Spojili jsme dobré s užitečným,“ uvedl starosta Karel Rothschein. S motorovou pilou předvádí mistrný výkon Jaroslav Pecháček z Loučné nad Desnou. Místní lidé ho už znají. Právě on zhotovil „vílu“ před obecním úřadem a v jeho hlavě se zrodil nápad uspořádat v Osíku sympozium.
Na akci přilákal své kolegy. Mezi nimi nechybí také Miroslav Dudycha, bratr keramika Jiřího z Litomyšle. Původním povoláním zámečník si s kmenem hravě poradí. „Sochat jsem se naučil sám jako mladý kluk. Zaměřuji se ale především na výrobu velkých loutek pro Prahu. Dříve jsem dělal totemy. Ty, co stojí v Budislavi, jsou moje,“ říká Miroslav Dudycha ze Šumperku. V Osíku se pustil do díla s názvem Jamka číslo 20. Opracovaný kmen umístí na nové tréninkové golfové hřiště, které se ve vesnici otevře v neděli.

Vodník v životní velikosti od Josefa Fránka z Českého Těšína lidé najdou u rybníku. „Sochám ze dřeva jsem přišel na chuť před více než dvaceti lety. Pracuji s motorovou pilou, dlátem i bruskou,“ tvrdí umělec ze severní Moravy. Pro sochaře je jejich řemeslo koníčkem, ale výdělky nebývají extra vysoké. Ačkoliv někdy najdou dobrého kupce. „Potřeboval jsem nové auto, tak jsem prodal svatého Petra v životní velikosti a hned jsem na něj měl peníze,“ říká Milan Jochacy z Neratovic.

Vyrobené sochy zůstanou ve vsi. Zastupitelé už pro některé místo našli. „Obrovská kočka dobře doplní zahradu u mateřské školy. Abstraktní kamenné srdce se pro změnu stane novou dominantou hřbitova,“ dodává starosta.

Týdenní setkání dřevosochařů zakončí sobotní řemeslný jarmark s doprovodným programem.