Na restaurování sochy, které si podle předběžných propočtů vyžádá kolem 360 tisíc korun, se radnice snaží získat peníze prostřednictvím veřejné sbírky. „Ke sbírce na obnovu sochy Plačící Anny registrujeme pozitivní reakce od místních obyvatel i od rodáků žijících v různých koutech Česka,“ přiblížil tiskový mluvčí města Václav Dokoupil.
Veřejná sbírka běží
Sbírka běží osm měsíců. Peníze na obnovu sochy mohou lidé přispívat prostřednictvím transparentního účtu nebo do kasiček, které jsou rozmístěné na několika místech ve městě. Sbírka bude otevřená až do konce letošního roku.
„Na transparentním účtu evidujeme přes 36 tisíc korun. Do sedmi zapečetěných kasiček turisté i obyvatelé města doposud přispěli odhadem více než 20 tisíc,“ informoval o aktuálním stavu sbírky mluvčí. Pokud jde o příspěvky na transparentním účtu, šla radnice dárcům příkladem. Dvě třetiny částky, která na účtu aktuálně je, poslali radní, zastupitelé nebo zaměstnanci úřadu.
Na podporu sbírky uspořádalo město několik kulturních akcí. „V nedávné době proběhla výstava výtvarných prací žáků gymnázia, mateřských a základních škol s tématikou romantického příběhu nešťastné lásky Anny a Josefa, kterou během měsíce navštívilo bezmála tisíc návštěvníků,“ uvedl Dokoupil.
Přímo na místě, v bývalém lomu na Křížovém vrchu, proběhlo divadelní představení. Další akce radnice ještě plánuje. „V průběhu roku bychom rádi zorganizovali i další akce. Naposledy to byla Akademie moravskotřebovských škol, která pro letošní rok nesla téma Láska,“ informoval mluvčí radnice.
Legenda, která vychází ze skutečného příběhu dvou mladých lidí, kterým rodinné konstelace nedopřály prožít víc než několik měsíců, byla velmi oblíbená mezi bývalými německými obyvateli města. Už v 19. století inspiroval příběh, který nepostrádá shakespearovské drama, místní autory k divadelnímu ztvárnění. Korespondence, kterou si oba milenci vyměnili, se nedochovala. Existuje však její kritické vydání, ze kterého si může kdokoliv udělat představu o hloubce citu nešťastných milenců.