Bohuslav Sobotka nejprve zamířil do Svitavské nemocnice na schůzku s lékaři. „U nás se hovořilo především o investičních potřebách nemocnice. Zejména o nutnosti investovat do přístrojové techniky a o současném systému vzdělávání lékařů a zdravotníků, který není z našeho pohledu optimální,“ sdělil ředitel nemocnice Pavel Havíř. Sobotka se zajímal, zda Svitavská nemocnice hodlá redukovat lůžkový fond. Ředitel Pavel Havíř však tvrdí, že rušení lůžek nemocnice neplánuje. Vedení zdravotnického zařízení se totiž domnívá, že kapacita lůžkového fondu je pro stávající potřeby přiměřená.

S vedením svitavské radnice Bohuslav Sobotka jednal mimo jiné o obchvatu města. „Klíčovým problémem, který ovlivňuje budoucnost Svitav, je dopravní dostupnost po kvalitních rychlostních komunikacích,“ uvedl Bohuslav Sobotka. „Vláda by měla věnovat dostatečnou pozornost přípravě výstavby rychlostních silnic R35 a R43. To se ale bohužel neděje. V současné době se jedná zejména o to, aby škrty pravicové vlády nezabránily přípravě na stavbu obchvatu Svitav v severojižním směru. Pro rozvoj města bude důležitý jak příchod nových investorů, tak další rozvoj turistického ruchu, ale třeba i udržení oborově plnohodnotné a dobře fungující a vybavené nemocnice,“ dodal Sobotka.

Bývalí ředitelé škol, starosta David Šimek a krajská radní Jana Pernicová, se zajímali o budoucí možnost financování projektů z evropských peněz. Se Sobotkou vedli dlouhou diskuzi o problémech dnešního školství a potřebě jeho reformy. V neposlední řadě došlo také na úřady práce a zaměstnávání lidí na tzv. veřejně prospěšné práce.

Na besedu s Bohuslavem Sobotkou přišlo asi šest desítek občanů. Lidé se zajímali o dění v současné vládní politice, chystané reformy, jak jim chce sociální demokracie zabránit, neproplácení prvních tří dnů nemocenské a celkové budoucnosti strany a jejího dalšího působení nejen ve vrcholné politice.

(ik, pd)