Kvůli silnému sněžení je uzavřena státní silnice I/35 za Moravskou Třebovou směrem na Mohelnici na Šumpersku. Silničáři již naopak zprovoznili úsek silnice I/43 z Hradce nad Svitavou do Letovic na Blanensku. Velké problémy udržet vozovky sjízdné jsou i v dalších částech kraje, řekl ČTK Marian Cvrkal za Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

„Naše část u Moravské Třebové je vypluhována a většina kamionů byla vyproštěna. Čeká se ale ještě na uvolnění silnice za hranicí kraje k Mohelnici,“ uvedl Cvrkal. Podle něj by provoz mohl být obnoven kolem 21:00, rozhodnout o tom musí policie v Olomouckém kraji. Řidiči osobních aut si hledají objízdné trasy sami, nákladní vozy již u Moravské Třebové několik hodin čekají.

Cesta z Hradce nad Svitavou do Letovic je již sjízdná, podle Cvrkala však kolona, která se zde vytvořila, jede krokem. Přechodně byla odpoledne uzavřena také silnice I/34 mezi Hlinskem na Chrudimsku a Ždírcem nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, kterou se již podařilo zprůjezdnit.

Pozor i na Orlickoústecku

Podle aktuálních informací od Romana Vodičky z ústeckého provozu správy a údržby silnic jsou ve středu večer všechny silnice v okrese sjízdné, avšak s maximální opatrností. „Pokud je možné jakoukoli cestu dnes odložit, udělal bych to,“ radí řidičům Vodička.

Situace podle něj není jednoduchá, mění se každým okamžikem vlivem přicházejících vln silného sněžení i silného nárazového větru, který vytváří sněhové jazyky.

„Situaci mohou zkomplikovat i vozidla, která místy zatarasují stoupání, a to nejen kamiony, ale i osobní auta,“ dodal Roman Vodička.

Problémy jsou především v kopcovitých úsecích. Kamiony ale před 19. hodinou blokovaly i průjezd Českou Třebovou.

Od odpoledne na území tohoto regionu napadlo asi od 5 do 15 centimetrů sněhu. Problematičtější jsou pro řidiče úseky chemicky ošetřovaných silnic, které pokrývá silná vrstva břečky. Maximální opatrnost je na místě.

Podle informací, které večer Deníku poskytla policejní mluvčí Iveta Lehká, zatím v souvislosti se sněhovou nadílkou nedošlo k žádné dopravní nehodě.

Veškerá technika v terénu

Silničáři také varují před vytvářením sněhových jazyků a závějí. Řidiči je mohou očekávat zvláště na Hlinecku, Moravskotřebovsku, v okolí Poličky, Lanškrouna nebo Žamberka. Kamiony by se bez důkladného zimního vybavení neměly do kritických oblastí vůbec vydávat. „Nákladní doprava bez sněhových řetězů nemá šanci,“ konstatoval Cvrkal.

V terénu má krajská správa silnic veškerou techniku včetně externích záloh. Přesto nestačí odklízet sníh, jehož napadlo za 2,5 hodiny místy až deset centimetrů.

(miš, čtk)