V noci na čtvrtek 15. října napadlo na některých místech svitavského okresu až dvacet centimetrů sněhu. Husté sněžení a silný vítr komplikovaly dopravu v celém regionu. Nejhorší situace panovala na Hřebči na objízdné trase. Potíže ale hlásili řidiči i z Poličska a Svitavska. Kamion uvíznul ráno v Němčicích u Litomyšle. Desítky domácností zůstaly bez elektřiny.

Jediná tepna, na které se noc obešla bez problémů, byla silnice ze Svitav na Brno. „Kamiony a auta na letních pneumatikách skončily v příkopech. Nehody a spadlé stromy komplikovaly dopravu od tří hodin ráno. Auta stála na silnicích ze Svitav do Litomyšle, Moravské Třebové a Poličky,“ potvrdil operační důstojník svitavské policie. Přestože silničáři vyjeli se sypači, podařilo se zablokované cesty zprůjezdnit až po půl sedmé ráno.

Stromy a kamiony

Cestáři využili veškerou techniku. Nasadili jsme auta, traktory i nakladač. Velké problémy nám dělali řidiči kamionů a aut na letních pneumatikách,“ sdělil Petr Hanzal, šéf svitavského cestmistrovství. Už od středečního večera pomáhali hasiči odstraňovat spadlé stromy nebo vyprošťovali zapadlé automobily. V Mikulči ve tři hodiny ráno zablokoval silnici zkřížený kamion. Podobný problém měl i řidič nákladního vozu na vendolském kopci, takže hasiči s navijáky mu museli pomoci zpět na vozovku. Před šestou hodinou ráno nedaleko Mikulče havarovala dodávka a podle operačního důstojníka hasičů skončila v příkopech i další auta. Na Poličsku mělo potíže hned několik vozidel. „Nákladní automobil havaroval u odbočky na Sebranice nedaleko Pohodlí. Ležel na boku, na místo vyjeli hasiči a policisté. Automobil vyprostila specializovaná firma Vápeník. Zraněného řidiče převezla rychlá záchranná služba do nemocnice v Litomyšli,“ sdělil operační důstojník svitavské policie.

Někteří lidé cestování včera raději vzdali. Po pětatřicítce mířila k lékaři do Olomouce i Dita Veselá z Trutnova. „Byla jsem objednaná na specializované vyšetření již dva měsíce. S takovouhle to nemohu stihnout. Bůhví, kdy na mě bude mít lékař zase čas,“ řekla Dita Veselá, než cestu vzdala a z Gajeru se vrátila domů. „Bez nervů“ zvládli včera průjezd okresem jen skuteční profesionálové. „Jel jsem z Prostějova do Liberce. Na kopci za Mohelnicí to začalo. Pod Hřebčí jsme stáli hodinu, tak jsme využili objížďku přes Křenov. Ale zavážku už stejně nestíhám,“ prozradil řidič dodávky Michal Pospíšil. Dodal: „Ještě, že jsme už stačili auto přezout!“

Bez proudu

Těžký mokrý sníh naplno zaměstnal také energetiky. „Na východě Čech se během noci a čtvrtečního dopoledne ocitly bez energie stovky domácností. Bezproudí způsobil silný vítr a těžký mokrý sníh, který svou vahou ohýbal a lámal větve, které následně padaly do vedení,“ uvedla mluvčí východočeských energetiků Šárka Beránková.

Silný nárazový vítr a rozmoklý terén komplikovaly opravy pracovníkům poruchových čet. Na východě Čech vyrazilo odstraňovat potíže na dvě stovky lidí. K nejpostiženějším oblastem patřilo Litomyšlsko, Svitavsko i Vysočina. Autobusové linky nabraly až tříhodinová zpoždění, ale na železničních tratích ve svitavském okrese sníh větší potíže nezpůsobil.


Iveta Nádvorníková,Sylva Horáková