„Sousedi mají pejska, vezmeš prášek a dáš mu ho. Jsi vrah!“ To je jedna ze scén, které ve filmu Laury Špinkové z Litomyšle končí smutně. Čtrnáctiletá školačka natočila varovný snímek Smlouva s ďáblem, s nímž zvítězila na celostátním festivalu amatérských filmů Antifetfest aneb Jde to i jinak! v Praze. Věnuje se aktuálnímu tématu kyberšikany.
Anna Šik, pozpátku čteno Šikana, píše přes mobil čtrnáctileté dívce a vydírá ji, že všem ukáže její nahé fotky. Školačka ve strachu plní vše, co jí přikáže. Spálit peníze, otrávit sousedova pejska… „Laura Špinková se svým filmem nazvaným Smlouva s ďáblem zvítězila v kategorii základních škol. Věnovala se tématu kyberšikany a nejen, že si sama vytvořila scénář, ale také velmi emotivně ztvárnila hlavní roli. Zaslouženě získala první místo a veliké uznání,“ uvedla Miroslava Jirečková, ředitelka Základní školy U Školek v Litomyšli, kam Laura chodí do osmé třídy.
Podívejte se na film:
Laura Špinková už natočila více kratších filmů, ale Smlouva s ďáblem byl první, který se věnoval aktuálnímu tématu. „Napsala jsem si sama scénář, natáčení mi trvalo asi dvě hodiny, potom vše sestříhat a dodat hudbu. Je složité dát efekty. Nejtěžší pro mě bylo vymyslet scénář, začátek a konec. Celá práce na filmu mi zabrala asi týden. Příběh je vymyšlený,“ popsala Špinková s tím, že film točila v karanténě, kdy byli všichni doma, a tak se kyberšikana docela dost řešila.
Školačka přiznává, že ona i její spolužáci tráví hodně času na mobilních telefonech. „Je taková doba, tak se může kyberšikana stát,“ podotkla. Sama podle svých slov nemá s kyberšikanou zkušenosti. „Znám jednu holčinu, která si tím prošla. Chtěla jsem, aby se o tom problému mluvilo,“ dodala.
Další témata? Drogy a sexting
Vítězství v celostátní soutěži ji posune a chce se filmařině věnovat dál. „Přemýšlela jsem už i o jiném tématu, než je šikana. Chci se zabývat drogami nebo sextingem, což je posílání nahých fotek a s tím spojené vydírání,“ přiblížila další náměty Laura.

Kyberšikana je specifický druh šikany, který využívá elektronické prostředky, mobilní telefon, e-mail, sociální sítě. „Děti nedokážou rozpoznat nebezpečí, která jim na internetu hrozí. Nechají se obvykle snadno přesvědčit k zasílání svých erotických fotografií. Tyto projevy se označují jako sexting. Jsou to především děti, které samy dobrovolně poskytují citlivý materiál, jenž může být následně proti nim použit. Stávají se pak snadno vydíratelné - jestli nepošleš další a ještě odvážnější fotky, tak pošlu tvé rodině, kamarádům a spolužákům ze školy fotky, které už mám,“ upozornila na možné vydírání policie.
Sociální sítě jsou fenoménem posledních 20 let ve vztahu k seznamování. Ve velké míře napomáhají dětem k socializaci ve společnosti. Prostřednictvím internetu, sociálních sítí a chatů se snaží seznámit s dalšími vrstevníky a neuvědomují si rizika, která jim hrozí.