Národní festival Smetanova Litomyšl uvede příští rok u příležitosti 200. jubilea od narození Bedřicha Smetany všechny jeho opery. „Stane se tak poprvé v jednom ročníku v téměř osmdesátileté historii festivalu. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy. Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši. Titulní role se debutově ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka,“ sdělil mluvčí Smetanovy Litomyšle Luděk Březina.

Festival Smetanova Litomyšl se v roce 2024 odehraje od 8. června do 7. července a 66. ročník tak bude historicky nejdelším.

Dalším z dramaturgických vrcholů 66. ročníku Smetanovy Litomyšle se stane galakoncert britsko-italského tenoristy Freddieho De Tommaso, který v České republice vystoupí vůbec poprvé.

Festival bude v příštím roce oslavovat litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu. „Koncertní provedení Smetanovy opery Libuše je hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky 200. výročí narození zakladatele české klasické hudby na festivalu, který nese jeho jméno,“ uvedl Vojtěch Stříteský, dlouholetý umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl a tvůrce festivalové dramaturgie ke smetanovskému jubileu.

Letošní 65. ročník Smetanovy Litomyšle skončil. Ten další povede místo Jana Pikny Michal Medek.
Smetanka mění vedení. Jana Piknu vystřídá Michal Medek z České filharmonie

Vedle Libuše v interpretaci prvního českého orchestru si pozornost zaslouží i další Smetanovy opery. Dalibora nastuduje Janáčkova opera Národního divadla Brno v koprodukci s Velšskou národní operou pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse a za vedení světoznámého britského režiséra Davida Pountneye, který patří k velkým propagátorům české opery.

Program festivalu najdete ZDE

„Brněnský soubor přiveze i Prodanou nevěstu v nové scénické úpravě režiséra Ondřeje Havelky, jenž stojí i za novou inscenací předposlední Smetanovy opery Tajemství. Tu uvede operní soubor pražského Národního divadla,“ doplnil Březina. Nové nastudování Hubičky uvede Opera Národního divadla Bratislava, která s tímto titulem zahájila svou činnost v roce 1920. Dvě vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stěna zazní v podání ostravského Národního divadla moravskoslezského, které v příštím roce poprvé po 40 letech uvede celý komplet osmi Smetanových oper.

Ohlédnutí za letošním ročníkem:

Ani stahující se mračna nad Litomyšlí neodradila v pátek 23. června milovníky kultury přijít a užít si bohatý doprovodný program Festivalových zahrad a zahájení výstavy Květy trpělivosti – květinové motivy v liturgickém umění a jejich symbolický význam.
Květinové motivy a Malý princ. Smetanova Litomyšl láká na doprovodný program

Letos poprvé se festival Smetanova Litomyšl uskutečnil poprvé v historii mimo zámek. Rekonstrukce renesančního zámku však pokračuje a pořadatelé znovu chystají přestavbu zimního stadionu na Festivalovou halu, kam se vejde 1300 diváků. „Ve Festivalovou halu se po vybavení jevištěm a zvýšeným hledištěm promění multifunkční hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky, jež získala nominaci na cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Pavilion Award za rok 2007. Akustika haly je nezvykle decentní a velmi dobře vyhovuje i klasické hudbě,“ dodal Březina.

Festival Smetanova Litomyšl se v roce 2024 odehraje od 8. června do 7. července a 66. ročník tak bude historicky nejdelším.

Smetanova Litomyšl je největším mimopražským festivalem klasické hudby v České republice, který je počtem pořadů, návštěvníků i účinkujících druhým za Pražským jarem. Zároveň je nejvýznamnější kulturní akcí Pardubického kraje. Na každém ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se poprvé uskutečnil v roce 1946, účinkuje česká interpretační špička. Na festivalová vystoupení jsou však zváni i významní interpreti ze zahraničí, z nichž mnozí přijíždějí do České republiky poprvé.

OPERY 66. ročníku:

Dvě vdovy (13. 6. 2024 / Národní divadlo moravskoslezské)

Braniboři v Čechách (14. 6. 2024 / Národní divadlo moravskoslezské)

Čertova stěna (15. 6. 2024 / Národní divadlo moravskoslezské)

Libuše – Kněžíková & Hrůša & Česká filharmonie (16. 6. 2024 / Česká filharmonie)

Tajemství (22. 6. 2024 / Soubor Opery Národního divadla Praha)

Dalibor (28. 6. 2024 / Janáčkova opera Národního divadla Brno)

Prodaná nevěsta (29. 6. 2024 / Janáčkova opera Národního divadla Brno)

Hubička (2. 7. 2024 / Opera Slovenského národního divadla Bratislava)

Hvězdy operního nebe (3. 7. 2024 / Freddie De Tommaso & Anastasia Bartoli)