Rekonstrukce zámku v Litomyšli pokračuje, a tak se i 66. ročník Smetanovy Litomyšle uskuteční na zimním stadionu. To ale nebrání tomu, aby pořadatelé připravili historicky nejobsáhlejší festival. Národní festival Smetanova Litomyšl se stane ústředním místem oslav 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Od 8. června do 7. července nabídne na pět desítek představení, koncertů a další desítky souběžných akcí. Poprvé v historii Smetanova Litomyšl uvede všechny opery Bedřicha Smetany v jediném ročníku.

Zahajovací koncert 66. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční 8. června po slavnostním setkání u zrekonstruovaného rodného bytu Bedřicha Smetany. Koncert bude přenášet Česká televize a živý přenos přeberou také mezinárodní televize.

„Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy. Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli a Adamem Plachetkou v úloze Přemysla. První český orchestr pod taktovkou Jakuba Hrůši také průřezem díla Bedřicha Smetany festival zahájí a Mou vlastí za řízení Tomáše Netopila uzavře,“ uvedl mluvčí Smetanovy Litomyšle Luděk Březina.

Na Smetanově Litomyšli zazní i další opery, jako jsou Janáčkova Její pastorkyňa nebo Quo vadis Sylvie Bodorové. Na pořadu jsou i speciálně komponované koncerty s velkým obsazením, jako je závěrečný díl tetralogie Sólo pro 100 smyčců či program o pivu a pivovarech. Ve slavných operních áriích a italských písních se debutově v České republice představí britsko-italský tenorista Freddie De Tomasso.

Miloš Dempír po 17 letech odchází ze Svojanova na vlastní zámek Poláky v severních Čechách.
Kastelán Svojanova končí. Tečku za 17 lety udělá oslavou 800 let od vzniku hradu

„Rozsah Smetanovy Litomyšle je v jubilejním roce naprosto nebývalý. Z původně několikadenní přehlídky vyrostl v měsíční festival svrchovaně reprezentující tvorbu i osobnost Bedřicha Smetany, stejně jako další jubilanty Roku české hudby,“ řekl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Mottem 66. ročníku Smetanovy Litomyšle je Naše vlast. „Významným prvkem dramaturgie je cílená snaha neuzavírat program v šabloně ‚prověřených‘ a opakovaně frekventovaných děl, ale právě v jubilejním roce prezentovat i skladby a formy, s nimiž se návštěvníci setkávají zřídka, ba doslova raritně,“ dodal Stříteský.

Smetanovu Litomyšl již tradičně doprovodí pořady Festivalových zahrad, Smetanovy výtvarné Litomyšle a Smetanovy poetické Litomyšle. Prodej 34 tisíc vstupenek začne ve středu 6. března v 10 hodin.

Zahajovací koncert 66. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční 8. června po slavnostním setkání u zrekonstruovaného rodného bytu Bedřicha Smetany. Koncert bude přenášet Česká televize a živý přenos přeberou také mezinárodní televize Mezzo a Medici TV. Zahajovací koncert zhlédnou i lidé na velkém plátně v Klášterních zahradách v Litomyšli.

Letošní festival přinese písňovou tvorbu starších i současných skladatelů. „Koncert na přání připomene v komponovaném programu, že Rok české hudby nemusí být jen oslavou klasiků. Zazní na něm písně Jiřího Šlitra, Karla Kryla, Karla Gotta, Michaela Kocába a dalších skladatelů, textařů a interpretů posledních generací. Na Jazzové jízdě v Zámecké jízdárně se sejdou dvě uznávané jazzové legendy – kytarista Rudy Linka a klavírista Bobo Stenson,“ přiblížil Březina.

Rozbahněný terén na D35 mezi Litomyšlí a Svitavami
Ve fotkách z dronu: Stavbaři na D35 u Janova zápasí s všudypřítomným bahnem

Rekonstrukce zámku v Litomyšli pokračuje i v letošním roce, proto se hlavní festivalová scéna opět přesune do Festivalové haly na zimním stadionu. Ta má kapacitu 1300 diváků. „Fanouškům Smetanovy Litomyšle však můžeme slíbit, že uděláme všechno pro to, aby se festival už v příštím roce vrátil na zámek, kde vznikne nová koncertní síň podle návrhu Josefa Pleskota,“ sdělil Michal Medek, ředitel Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Ve Festivalovou halu se po vybavení jevištěm a zvýšeným hledištěm a po úpravách scénografa Davida Baziky promění multifunkční hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky, která získala nominaci na cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Pavilion Award za rok 2007.

Smetanovu Litomyšl již tradičně doprovodí pořady Festivalových zahrad, Smetanovy výtvarné Litomyšle a Smetanovy poetické Litomyšle. Prodej 34 tisíc vstupenek začne ve středu 6. března v 10 hodin.

Mohlo by vás zajmout: Křest pamětní mince s Bedřichem Smetanou v Litomyšli

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková