Ve Veletržním paláci v Praze se v pondělí večer předávala ocenění Grand Prix architektů 2023. Cenu za celoživotní dílo, ikonickou velkou červenou kostku, získala architektka Zdeňka Vydrová. Ta již třicet let působí mimo jiné na pozici městské architektky v Litomyšli. Cenu uděluje rada Obce architektů, která o ní jednomyslně rozhodla na svém zářijovém zasedání.

"Zdeňka Vydrová je autorkou nebo se autorsky podílela na mnoha architektonických návrzích nejrůznějších měřítek a společenského významu. Z mnoha jejích realizací je zajímavé uvést rekonstrukci pavilonu G na Brněnském výstavišti (1996, spolu s Viktorem a Martinem. Rudišem), rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně z roku 2001 (spolu s Ivanem Kolečkem), lávku s novým vstupem do areálu Výstaviště nebo novostavbu Galerie Pakosta v Litomyšli z roku 2008," uvedla Klára Vejrová, koordinátorka Národní ceny za architekturu.

Nový nadchod v Litomyšli.
Nadchod s vyhlídkou v Litomyšli kraloval v soutěži krajská Stavba roku

Litomyšl zazněla na galavečeru ještě jednou. V kategorii Urbanismus vyhrála Smetanova lávka přes silnici I/35, jejímiž autoři jsou architekti Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ladislav Dvořák a Ladislav Šašek. Architektům náleží cena Malá fialová kostka. Elegantní lávka pro pěší nahradila původní betonovou konstrukci nad silnicí I/35 v Litomyšli. Bezbariérově spojuje dvě části města, navíc nabízí vyhlídku nad řekou Loučnou z úrovně korun stromů a s komfortem výtahu. Na nosný pilíř je navázáno nové schodiště směřující k parku u Smetanova domu.

Podívejte se na lávku ve fotogalerii:

Moderní nadchod přes silnici I/35 je otevřený.
Smetanova lávka v Litomyšli už je otevřená. Podívejte se na to, jak se stavěla