První krok na nadchod, kterému začali místní lidé říkat Smetanova lávka, a člověk ucítí jemné zachvění a zhoupnutí. Podle pardubické stavební firmy Chládek a Tintěra je to zcela normální jako u každé ocelové lávky.
„Měl jsem pocit, že houpání bude horší, ale zábradlí a sítě jsou dostatečná fyzická zábrana. Odpovídá všem normám, kritici se však najdou všude, to je mi jasné,“ řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.
Stavba nadchodu za 45 milionů korun začala letos v únoru, kvůli válce na Ukrajině a nedostatku materiálu však nabrala zpoždění čtyři měsíce. Litomyšlané tak dostali nadchod jako vánoční dárek. „Začínali jsme v únoru, dokončení bylo původně plánované v srpnu. Objednávali jsme ocel na konstrukci, jenže začala válka na Ukrajině a tím se práce zablokovaly. Ocel se dováží totiž právě z Ukrajiny a Ruska, dostali jsme se proto do časového skluzu. Hledali jsme náhradní zdroje,“ sdělil Pavel Hrdina, zástupce pardubické stavební firmy.
Připomíná kříž
Nadchod je sám o sobě zajímavou stavbou z pohledového betonu. Z dálky připomíná kříž. „Konstrukce vypadá velmi jednoduše, ale jednoduchá není. Není tam nic schovaného, vše má nějakou funkci,“ podotkl architekt Tomáš Koumar.
Zajímavostí stavby je i to, že se použilo i původní schodiště. Výtahovou šachtu zdobí kresby české výtvarnice Ivany Šrámkové. Na samotné ocelové lávce je umělecky vyvedený nápis Smetana, který upozorňuje, že Litomyšl za dva roky oslaví 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany.
Fotogalerie: Stavba nového nadchodu přes silnici I/35 v Litomyšli
Nový nadchod je osvícený, vybavený kamerami. Výtah bude prozatím v provozu od 5 do 22 hodin. Majitelé Euroklíče se do něho dostanou 24 hodin denně.